Pomeroon .Surinamerivier larowijne Bermuda-eilanden hadden ze veel last van een orkaan. Er was grote schade aan de masten en de zeilen. Begin juni bij het Shetlandeiland Foula ten noorden van Schotland werden Elisabeth en de anderen gekaapt door de beruchte kaper Jean Bart. Zo moest ze met een dienstmeid drie weken op zijn schip vertoeven. Onverwachts liet Bart haar na drie weken met een Engels koopvaardijschip naar Holland terugkeren. Bij Texel aangekomen huurde zij een bootje dat haar naar Aartswoud bracht. De volgende dag op 24 juni kwam Elisabeth in Nieuwe Niedorp aan. Er waren veel mensen op de been om haar te vragen naar familieleden die als kolonist waren meegegaan. Blijkbaar waren veel mensen uit Nieuwe Niedorp en omstreken als kolonist meegegaan. Zij woonde de eerste tijd bij haar oom Adriaen van der Woude die notaris was geworden, was getrouwd en drie kinderen had. Adriaen was voor het gezin van Her man een vertrouwenspersoon, zaakwaarnemer, borg en erfgenaam. Herman had van zijn broer geld geleend voor de investeringen in Guyana. Omdat Herman veel te vroeg overleed en veel kosten had gemaakt, werd hij bankroet verklaard. Zijn landerijen, huizen en inboedel werden verkocht om de schuldeisers te kunnen betalen. Zijn rijkdom was verdwenen. Fransen namen op 10 juli 1677 de kolonie in en Johan nes wist te ontvluchten. Zes dagen later kon hij meeva ren naar Suriname en eind september kon hij met een koopvaardijschip mee richting Holland. Elisabeth zei dat ze gereformeerde christenen waren en ze kreeg als antwoord dat ze alleen rooms-katholieke christenen kenden. Het verzoek werd afgewezen omdat het kerkhof een gewijde plaats was. Voor de baai lag echter een klein eilandje. Ze bekeken dat en vonden het een goede plek om vader daar te begraven. Op 10 januari 1677 werd Herman Hartman van der Woude stil letjes begraven zonder dat de Portugezen het wisten. Hier zou eigenlijk ons verhaal over de schout moeten eindigen maar wij kunnen ons voorstellen dat u als lezer graag wil weten hoe het met Elisabeth en haar broer en zuster in het verre Guyana zou aflopen. Vandaar dat wij hieronder in sneltreinvaart haar verdere levensloop beschrijven. Brazilië Een week na de begrafenis van Herman werden de ankers gelicht om naar Guyana te varen. Zij kwamen in begin februari aan bij de rivier Oyapoc waar de kolonie zou worden gesticht. Een dag na hun aan komst overleed de 15-jarige Margarieta aan waar schijnlijk dezelfde besmettelijke ziekte waaraan vader Herman ook was overleden. Bij aankomst waren er al 60 van de 350 mensen overleden. Enkele dagen later werd Elisabeth ook ernstig ziek terwijl haar broer zich weer een beetje beter begon te voelen. Elisabeth verzocht de gouverneur of ze weer terug naar Hol land mocht en dat werd haar toegestaan. Met dezelfde schepen die haar naar Zuid-Amerika brachten, begon Elisabeth op 18 maart 1677 haar tocht naar huis. Om te kunnen profiteren van gunstige stromingen en een gunstige wind was de vaarroute naar huis veel noordelijker. In de buurt van de Elisabeth vertrok in oktober naar Amsterdam en kwam te wonen in een winkel waar stoffen en kant werden verkocht. Vanaf 1680 verbleef Elisabeth bij haar nicht in Enkhui zen en ruim een jaar later woonde zij weer in Am sterdam bij een andere nicht. Met een kaag maakte de familie Van der Woude de oversteek van Kolhorn naar de Vlieter bij Texel. Daar lag een koopvaardijschip voor de grote oceaanreis. ATLANTISCHE OCEAAN Oyapoc Een kaart van de Wilde Kust Amazone d Orange

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 14