De vergadering besloot om fiscaal Moons te ontbieden. Deze zou dan moeten mee delen wat hij had gedaan be treffende het geval Zijdewind, maar ook betreffende de gevallen in het Zuiderkwar tier. Hier werd het vormfeest in Zevenhoven bedoeld. Fiscaal Moons deelde in een rapport van 7 december 1649 mee dat hij en Herman Hartman van der Woude een proces waren begonnen tegen de bisschop. Omdat deze op 18 november niet voor de rechtbank was verschenen, was er een tweede dagvaarding uit gegaan. Op diezelfde dag zou een ambtenaar van het Openbaar Ministerie vier priesters ondervragen. Ook tegen hen was men bezig met de voorbereiding van een proces. Tijdens de dis cussie over dit rapport wilden enkele leden de zaak Zijdewind overdragen aan het Hof. Toch besloot men dat het geval Zijdewind door Hoorn zou worden afgehan deld. Op 21 februari 1650 had Hoorn de vonnissen vastge steld. De gelovigen moesten een boete van 60.000 gul den betalen. Pastoor Cleerbesem kreeg een boete van 1.400 gulden en werd uit Holland verbannen. Bisschop De la Torre verwachtte dat ook hij zou worden verban nen. Ondertussen had zijn zus een onderhoud met fiscaal Moons. Deze deelde mee dat het geval Zijdewind hem speet en hij vertelde dat de Staten van Holland opdracht hadden gegeven voor een nader onderzoek Een maand later deelde fiscaal Moons mee dat de bis schop eigenlijk niets „criminosum" had gedaan en dus eigenlijk ook geen crimineel vonnis verdiende. Dirk van Foreest kreeg dit van Moons te horen terwijl hij juist naar Moons was gegaan om aan te dringen op een spoedige vervolging. Van Foreest was het er niet mee eens en nam geen genoegen met de passieve houding van Moons. Als die geen vervolging wilde, dan moesten de gecommitteerden te Hoorn dit maar opdragen aan schout Herman Hartman van der Woude. Inmiddels was de verbannen pastoor Cleerbesem met medeweten van de gecommitteerden in Hoorn weer teruggekeerd. Men had schout Herman van der Woude aan het verstand weten te brengen dat de boete van 60.000 gulden, die de plaatse lijke katholieken moesten opbrengen, alleen maar bij elkaar te krijgen was als de pastoor dit zou regelen. Ook in die tijd werd er door de verschil lende personen met hun eigen meningen flink gelobbyd. Sommigen vroegen aan prins Willem II om de bisschop juist niet te verbannen. Schout Herman van der Woude deelt op 7 juli 1650 de advo caat van de bisschop mee dat hij aan de gecommitteerde raden in Hoorn had voorgesteld om de bisschop te verbannen en zijn goederen verbeurd te verklaren. Dit voorstel was bij de gecommitteerden echter niet bekend. Ook de schout had een advocaat en de gecommitteerden kregen te horen dat Herman zijn mond zou houden als hij een ge schenk zou krijgen. Er werd gedacht aan een nieuw paard of een nieuw pak. De onderhandelingen met schout Herman van der Wou de vlotten niet erg. Herman had een juridisch adviseur die zo mogelijk nog inhaliger was dan hijzelf. Bovendien had men het proces tegen de bisschop gekoppeld aan een proces tegen een boer die schout Van der Woude met een dorsvlegel had bedreigd. Omdat deze on vindbaar was, kon men niet met het proces tegen de bisschop beginnen. Het was de bedoeling om die boer door prins Willem II dan maar gratie te verlenen. Helaas overleed de prins op 6 november. In Hoorn werd er eind november 1650 nog altijd gekib beld over de genoegdoening voor schout Herman Hartman van der Woude. Ondertussen waren predikan ten voor de derde maal bij de gecommitteerden in Hoorn geweest om aan te dringen op een veroorde ling van de bisschop. Een van de predikanten had daar geroepen: „Wie zal ons eindelijk eens van die duivels verlossen?" Ook in het begin van het nieuwe jaar was men in Hoorn nog geen steek verder gekomen. Vandaar dat de bis schop van plan was om in het voorjaar clandestien een reis naar de missiestaties te ondernemen. Schout Herman Hartman van der Woude kreeg op 19 februari 1651 eindelijk zijn zin. De bisschop werd uit Holland en uit West-Friesland verbannen en al zijn bezittingen werden verbeurdverklaard. wordt vervolgd prins Willem III (1626-1650)

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 8