Herman Hartman van der Woude, sloper van de Zijdewindse kerk in 1649 Het is ai weer zes jaar geleden dat we in de 4e uitgave van „'t is mooi weest" hebben geschreven over de bouw van een katholieke kerk in Zijdewind. Direct na het verdrag van Münster op 15 mei 1648 is pastoor Cleerbesem met hulp van parochianen ermee begonnen. Al snel daarna kreeg hij te horen dat Jacobus de la Torre, titulair bisschop van Efese, op 23 augustus 1649 langs zou komen om het vormsel toe te dienen. Een week eerder had hij hetzelfde ook al in Zevenhoven in Zuid-Holland gedaan. Deze plechtigheid aldaar verliep ongestoord. Dat het vormen in Zijdewind niet zo rustig verliep, lag voornamelijk aan de „hoofdofficier van de Nieuwdoper Cogge" Herman Hartman van der Woude. Toen hij ontdekte wat er in zijn gezagsgebied stond te gebeu ren, wilde hij de van kracht zijnde verordeningen toepassen. Schout Herman van der Woude, hoofd van de politie en dijkgraaf, Hendrick Schoenmaker, burge meester van Oude Niedorp, Cornelis Kistemaker, burgemeester van Nieuwe Niedorp en een aantal schepenen zijn op hun paarden gesprongen om de bisschop tegen te houden. Toen de enthousiaste wetsdienaren ter plaatse kwamen, vonden ze de bisschop niet omdat hij door middel van „neusdoecken" was gewaarschuwd en op tijd was gevlucht. De Niedorpse schout en zijn helpers waren niet bepaald vriendelijk door de aanwezigen ontvangen. Zij mochten blij zijn dat zij niet meer hadden opgelopen dan een paar slagen en stompen. Tijdens hun aftocht riep het volk tegen hen: „Alle officieren laten 't toe, ghy alleen maeckt ons het spul, ghy zijt een geweldenaer, een vredebreucker, beloven u het sal komen ter ooren vanden Koninck van Spangien." Wie was deze „vredebreker", deze schout uit Nieuwe Niedorp? Hoe kwam het dat deze officier zo fanatiek in Zijdewind het vormselfeest wilde tegenhouden? Tijdens het onderzoek naar het verhaal over de Zijdewindse kerk van 1648/1649 hebben onder meer deze vragen mij geïntrigeerd. Mijn belangstelling voor deze man Herman Hartman van der Woude werd aangewakkerd toen ik ontdekte dat hij en zijn kinderen van plan waren geweest om in Zuid-Amerika een kolonie te beginnen. Dankzij internet en de bibliotheek heb ik de volgende gegevens over deze interessante man verzameld. Herman werd op 25 juli 1621 in het Munnikenland geboren. Dit land van monniken ligt ten zuiden van de Waal tussen slot Loevestein en Brakel. In dit gebied vinden we nu nog namen van straten die verwijzen naar het bezit van de monniken: de Munnikenlandse Kaveling, het gedeelte van de monniken, en de Munnikenlandse Waalkade. Is de antipathie, die Herman tegen katholieken had, hier ontstaan? Het gezin bewoonde daar een hofstede, een grote boerderij. Zowel zijn vader als zijn grootvader waren schout, wa ren dus dijkgraaf en hoofdofficier van de politie. Omdat een oudere broer het ambt van zijn vader overnam, besloten Herman en zijn broer Adri- aen hun geluk in Noord-Holland te zoeken. Adriaen schopte het tot notaris. Herman, nog maar 25 jaar oud, werd in 1646 hoofdofficier en dijkgraaf van de Niedorperkogge. Hij was de hoog- Wapen Niedorper Kogge ste rechterlijke ambtenaar en dus verantwoordelijk voor de rechtspraak in Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel. Ook was hij belast met de zorg voor het onderhoud aan de dijken en voor het op de juiste hoogte houden van het water peil. Een deel van de kaart tussen Slot Loevestein en Brakel, waar Herman is geboren Munnikenlandse Kaveling

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 4