J Colofon "Dut is vast die boerin die vader bedoelt as ie 't over die 'lopende rollade' hebt, die te kneertig is dat ze 'n cent uitgeeft. En as ie d'r 'n klussie doen moet, dat ie 'n cent voor 'n beker melk betale moet met koppiestoid." We moeste weg uit die Morrebok. En we wiere hêlegaar 'n beetje opstandig. Wat 'n beetje? Kwaad! Noidig! En as je goed kwaad benne, den durf je alles. "Wat woi doene. We gaan heel gewoon naar Goile Japie toe", zoi ik. "Ja moid, maar dat mag toch niet van moeder?" "Ken me niks skêle. As ie ons groipe wul, den renne we verskrikkelijk hard 't land in en hoi ken geniens over 'n hek springe. Hoi haalt ons nooit in". 't Eerste 't beste damhek dat we teugenkwamme, deer spronge we met gemak overheen. Jaap weunde heel ver 't land in over drie damhekke. En warempel, deer stond ie in de deur. Zo joosies, wat benne jullie veer." En hoi kwatte 'n dikke pruim uit, op onze klompe. "Ja, Goile Jaap", zoide woi in alle onskuld, "moet je nag 'n lootje kope, van de Floralia van Ouwe Nierep?" Jaap rochelde wat. "Leit 'rs koike, hoeveul hewwe jullie d'r nag?" We hadde d'r nag voif. En Jaap skeurde alle voif löte uit ons boekie vandaan en haalde voif dubbeltjes uit z'n diések vandaan. "Bedankt hoor, Goile Jaap!" zoide we bloid. De koning te roik, springend over damhekke, ginge we op huis an. "Zie je wel, dat ie ons hêlegaar niks doet", zoide we bloid. "Ën we zegge niks teuge moeder." Met de cente op zak, kwamme we thuis. Deuze dag kon voor ons niet meer stik. Ons eerste werk was cente telle. De spaarpotte voor de dag, en op hoge kniese boi tafel. Tafelkleid opzoi, zodat de cente rinkele konde. Onderweg hadde we ons vezzellef al roik rekend. Maar wat er toen beurde, is om nooit te vergeten. De spaarpotte ware hêlegaar leeg. Nag gien half centje zat 'r meer in. Moeder had de bakker d'r van betaald. Aars kwam ie niet meer met brood an de deur. Maar we zouwe-n-'t terugkroige as vader geld vange zou van de rekening van boer Troggel. De muize lage dood voor de kast. 't Vessie hong nag in de winkel en 't goitje liep nag op de markt. Bronnen: Bossen, P., Bijdragen tot de geschiedenis van West-Friesland Wit, A, Historie van de Niedorpen en Winkel, Wieringerwaard, 1982 Wijk, G. van, Iets verteld over Zijdewind en 't Veld, Utrecht, 1979 Bakker, J. F. e.a, Als een windvlaag over velden, Schoort, 1999 Sneekes-van Leeuwen, G., Grepe uit 'tleven, Schoorl, 2002 Regionaal archief Alkmaar Muller, K.I., Elisabeth van der Woude, Memorije van 't geen bij mijn tijt is voorgevallen, Amsterdam, 2001. Poelhekke, J.J., Het geval Zijdewind, Amsterdam, 1964. Haar, J. ter, Geschiedenis van de lage landen, Weesp, 1985. Abma, G., e.a., 10.000 Jaar geschiedenis der Nederlanden, Leeuwarden, z.j. met dank aan: Marianne Meijering-Luken, Zijdewind Nel Groen, 't Veld Vroni Hayette-Jong, 't Veld Gerard Jong, 't Veld Siem de Jong, 't Veld Jan Wijn, Moerbeek van nummer 16 Stichting tot behoud van historisch erfgoed 't Veld - Zijdewind - Moerbeek Correspondentie: Beatrixlaan 3 1735 HH 't Veld Bestuur: voorzitter J.J. Jong secretaris H.A. Klijn penningmeester G. Wijnker leden B. Bakker-Groen F.M. van der Eng S.M. Hanraads Ch. van den Hoek C. Meijering G. Stammes-de Bruijn Ons periodiek verschijnt twee keer per jaar. De contributie bedraagt 11,50 per jaar. Rabobank Schagen e.o. rekeningnummer 30.56.29.565 onder vermelding van adres. Vormgeving: C. Meijering Productie: in eigen beheer. Voor het overnemen van artikelen is schriftelijk toestemming van de stichting nodig. ISSN 1569-1837

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 27