In dat nieuwe onderkomen breidde het gezin de Jong zich nog stevig uit. To (1940), Siem (1942), Sjaak (1944), Gerda (1946) en Hans (1948). De bouwtekening hadden ze zelf gemaakt. Het werd een aardig optrekje, vooral door de erkerpartij en en een vriendelijke uitbouw rond de voordeur. Zo maakte hij meteen reclame voor zijn eigen bedrijf door te laten zien dat hij een goed vakman was. De zaken liepen voorspoedig. De manier van werken moet je zien in dat tijdsbeeld. Al het bouwma teriaal werd aangevoerd met de bakfiets en het personentransport ging later met de motor, die vader Jaap bestuurde. Motorrijden was een hobby van hem. Het huis was royaal gebouwd en niet alle kinderen hoefden een eigen kamer, zodat er ruimte was om kamers te verhuren aan onderwijzeressen zoals juffrouw Bouchier en Ramler, die les gaven op de Mariaschool. Zij kwamen uit Den Helder en die afstand was te groot om alle dagen fietsend af te leggen. Openbaarvervoer was er niet. Er was zelfs een periode dat drie juffrouwen bij de familie De Jong in de kost waren. Van dat geld kon vader Jaap zijn eerste beton molen kopen en kon er efficiënter worden gewerkt. Bij de bouw van een aantal woningen aan de Volle ringweg in Waarland kon een lift met een vrije val worden gekocht, zodat ook het sjouwwerk naar boven wat werd verlicht. Toen de jongens groter werden, gaven ze allemaal te kennen in het bedrijf van hun vader te willen werken. Wim, Jan, Siem en Sjaak en later Hans kwamen de gelederen versterken en er wer den steeds meer en grotere klussen aangenomen. Na Niek Blom, die als eerste personeelslid werd begroet, kwamen er nog tientallen werknemers bij en het bedrijf groeide als kool, groeide uit zijn voegen. Steeds meer keten verschenen aan het begin van de Leyerpolderweg tot achter de woning van Siem toe. Expansie was vereist en er werd aan de Sportlaan te Schagen een groot kantoor gebouwd voor administratie, calculatie en werkvoorbereiding. Veel werd er gebouwd: in de Waldervaart, in Heerhugowaard, in Hoorn en in 't Veld. Talrijke grote woningbouwprojecten en een neven vestiging in Neede (Gld), waar de jongste De Jongen telg Hans de scepter zwaaide. Het bedrijf groeide te snel uit zijn voegen en er werd pas op de plaats gemaakt. De vestigingen Schagen en Neede werden afgestoten en Wim de Jong ging in 't Veld verder met de bouw van kleinere projecten als sporthallen, enz. Daar waren ze goed in. Hans kwam terug uit Neede en had in 1979 een onderaannemings bedrijf opgezet dat goed werk afleverde. Toen echter in 1985 Wim aan een ernstige ziekte overleed, was het een optie voor Hans om het goedlopende bedrijf van zijn oudste broer voort te zetten en dat gebeurde. Het bouw bedrijf van Hans de Jong is bijzonder gespecialiseerd in kantoor- en villabouw en levert kwaliteit naar de huidige normen. Zo konden alle vijf zonen van vader Jaap hun boterham verdienen in de bouw. Alle jongens in het be drijf. Dat is een beetje een gewoonte bij bouwbedrijf De Jong. Ook de drie zonen van Hans zetten de traditie van hun opa voort. Nog weer even terug naar de grondlegger van het bedrijf. Jaap de Jong, Veldtemer van geboorte, was een man van weinig woorden. Hij was een doener en zette zich ook in voor het gemeenschapsleven. Hij was jaren lang lid van de pinkstercommissie en zat vele jaren o.a. samen met Arie Burgmeijer en Jo Smit in het bestuur van VZV. Jaap de Jong was secretaris. Hij kon best gezellig zijn, vooral als er een jong klaartje in de buurt was. Dat was zijn lievelingsdrank. Overigens werd in die tijd nog

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 24