Jaap de Jong (1900) was een zoon van Jan de Jong en Helena Melten wonend aan de Rijdersstraat 32, waar nu Marc van Oostveen en Harma de Roo wonen. Zijn vader was dijkwerker voor de WOL polder. Zijn vrouw Cornelia Verhaar (1911) was een dochter van Wil lem Verhaar. Hij was begin jaren dertig van de vorige eeuw van Kudelstaart naar 't Veld gekomen en had het vervoersbedrijf gekocht aan de provincialeweg, dat later door Cees Slijkerman werd gekocht. Tegenwoordig de garage van Stoop en Kruijer. Willem Verhaar heeft er maar enkele jaren gezeten en ging in een andere bran che werken. Hij werd namelijk boer op een boerderij in de Moerbeek, waar later Klaas van Diepen het boeren bedrijf voortzette. Jaap de Jong en Corry Verhaar kregen verkering en trouwden in 1935. Aan de Rijdersstraat 53 werden Wim (1936), Leny (1937) en Jan (1938) geboren. Aanvan kelijk werkte Jaap de Jong nog als metselaar bij Willem de Wever in Zijdewind. Zij bouwden aan de watertoren te Wieringerwaard. Op de fiets erheen en weer terug door weer en wind. Er heerste een strenge discipline en Jaap de Jong nam het niet altijd even nauw met de voorschriften. Als hij een kleine behoefte moest doen, diende hij van de steiger af naar beneden te gaan. Soms vond hij dat toch een hele klim op en af, zeker in de laatste fase, waar men op behoorlijke hoogte aan het metselen was. Jaap zocht wel eens een gemak kelijker oplossing en liet zijn behoefte zo van de steiger de vrije natuur in lopen. Op zich niet zo slecht bekeken, maar wanneer dan de opzichter van het provinciaal waterleidingsbedrijf er net onder loopt en het een en ander op zijn mooie pak krijgt, heb je een probleem. Dat probleem betekende zijn ontslag. In de economische crisistijd 1930-1940 vlak voor de tweede wereldoorlog Jacob de Jong en Pietertje Manshanden, de ouders van Jaap de Jong. Zij zijn geportretteerd voor de deur van de garage van Pastoor van der Burg, de oude kerkenstal. Op deze plek is nu de toegang tot Sportpark de Kogge. Het echtpaar verrichtte hand en spandiensten voor de kerk: Jacob hielp bij het in- en uitspan nen van de paarden van de sjezen die ter kerke kwamen en zijn vrouw Pietertje zorgde voor warmte van de gelovigen. Zij stookte de kooltjes die in de kerkstoven gingen om de mensen tijdens de Hoogmis in de winter geen koude voeten te laten krijgen. De foto op pagina 22 is door bakker Jaap Portegijs aan de familie De Jong gegeven. Opa Jan de Jong bij zijn woning aan de Rijdersstraat 32, man met fiets onbekend. was er weinig werk en als je dan op straat kwam te staan, zoals Jaap de Jong overkwam, was een oplos sing om voor jezelf te beginnen, werk te zoeken en aan de gang gaan. Dat deed Jaap dan ook en niet zonder succes. Hij had steeds veel werk en deed veel samen met Arie Burgmeijer. Zo werd van de weduwe De Boer grond gekocht. Op die plek aan de Rijdersstraat 40 had een grote boerderij gestaan met een boomgaard erbij. Het was een hoog stuk land waarop de boerderij stond, die later afgebroken werd. Heel lang zijn de restanten van de kelder nog te zien geweest op het erf waar nu de woningen op 36 en 38 zijn gelegen. Jaap de Jong kocht grond en bouwde huis en werkplaats voor de som van f 3.300. Bi st zu/Djevri- it ST O O ir J t !>C t

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 23