Het bakkersgeslacht Wijn Meijert Simon (1862-1932), zoon van Meijert Wijn en Aagje de Jongh, trouwde met Aagje Koelemij en zij kregen drie kinderen: Meijert Jan, Trijntje en Aagje. In 1888 nam Meijert Simon de bakkerij over van bakker Vis in de Moerbeek voor het bedrag van 3.000 gulden. Hij leende van tien mensen elk 300 gulden en kon zo als bakker beginnen. Als het brood gebakken was, werd het met de hondenkar bezorgd, ook in de wijde omgeving. Het deeg werd toen nog met de hand gekneed. Dat was heel zwaar werk. De bakkerij draaide goed en daarom kon hij in de jaren twintig een deegmachine kopen, die werd aangedreven door een Listermotor. Meijert Simon was naast bakker ook boer met vijf koeien, met mestvar- kens en een ket, een klein paardje. De melk was deels voor de bakkerij en de rest ging naar de kaasfabriek in Moerbeek. Meijert Simon betaalde zijn knecht 6 gulden voor zes dagen. Zoon Meijert Jan (1889-1966), die al vanaf 1922 bij zijn vader werkte, trouwde met Neeltje Kooij. Zij kregen zes kinderen. Vader Meijert Simon overleed in 1932. Na de oorlogsjaren werd de bakkerij met goede moed weer opgestart. De zonen van Meijert Jan, Jan (1928) en Simon (1929), werkten al volop in dit familiebedrijf om de productie van brood en koek op tijd klaar te krijgen. In 1955 na vele jaren met hun vader samengewerkt te hebben, namen Jan en Simon het bedrijf over en gingen verder onder de naam: Gebroeders Wijn. In 1966 over leed Meijert Jan, de vader van Jan en Simon. In de jaren zestig veranderde er veel. In de dorpen rond Moerbeek stopte af en toe een bakker. Daardoor kregen ze het steeds drukker. Zij groeiden uit hun jas. In 1973 overleed hun moeder Neeltje Kooij. Brood bezorgen met twee paarden voor een slee in de strenge winter van 1944-1945, Siemon Wijn aan de teugels. Jan en Simon besloten in 1974 achter het bestaande gebouw een nieuwe bakkerij te bouwen. Er werden ook nieuwe machines aangeschaft, waardoor ze de vraag weer aankonden. Ze hadden het heel erg druk, omdat ze het brood elke dag bezorgden. Er waren ook veel brievenbusklanten, omdat veel vrouwen een baan hadden. Aan het eind van de week werd er dan betaald. Omdat er geen opvolgers waren, zijn Jan en Simon gestopt. Simon woont in Nieuwe Niedorp en Jan woont nog steeds in het ouderlijke huis samen met zijn vrouw Nel. Zo is dus een einde gekomen aan het bakkersgeslacht Wijn. 1909 Nadat op 6 april 1907 de oude bakkerij, genaamd „De gezonde apotheek van Veer', verbrandde, is op dezelfde plek de nieuwe bakkerij van Meijert Wijn gebouwd. Ernaast is het huis van Piet Scheltus en de timmermanswerkplaats met woonhuis van C. de Graaf te zien. Jan Kouwenberg poseert op de weg.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 21