Herinneringen van Gerard Jong Mijn diepste herinneringen gaan terug naar 1951, toen Bets Jong daar een tent had opgebouwd van een oud bonendarserskleed. Dat was bij haar moeder achter het huis, bij de voormalige brug over de Molensloot, vooraan in 't Veld. Daar werd ik gevraagd ook te komen om pannenkoeken te eten. Een vijftiental jongens verbleven daar een weekend. De leeftijden varieerden tussen de 7 en 9 jaar. Er zouden naar later zou blijken nog vele herin neringen achteraan komen. Steevast zater dagmiddag toog Bets Jong naar het jeugdhuis, gelegen naast het huis van de familie Piet Poland. De gang naar het jeugdhuis was vooral in de koude wintermaanden bijzonder, daar ik achterop de fiets gezeten bij Bets Jong een tas droeg met aanmaakhout, turven en briketten! Akela Bets moest eerst altijd de kachel aanmaken in het slecht geïsoleerde, steenkoude verblijf. We werden kalm aan ouder (8) en gingen nu naar de boerderij van de familie Zwemmer bij oom Jaap en tante Neeltje aan de Belkmer- weg onder Sint Maartenszee. Ik herinner mij dat nog als een prachtige gebeurtenis. Mien Jong van oom Piet was hier met een staf helpsters de hoofdleidster. Hier werden we heengebracht met paard en wagen van Jan Koenis. Het was bijna voor het eerst dat je de duinen zag. Toen wij aankwamen, dachten wij er zo naartoe te rennen maar daar stak Mien een stokje voor. De volgende morgen was het zover. Achter het land uit, over een schoon slootje met kwelwater, via een paar duinen die eigendom waren van de familie Zwemmer voor het zand in de stallen in de zomer, over de v.l.n.r. Gerard Jong, Jan Veldman, Jaap Beemsterboer en Theo Ursem. Zeeweg de vrijheid tegemoet. Vele jaargangen De aardappels worden gekookt. hebben vele jongens uit Zijdewind en 't Veld daar gebivakkeerd. We sliepen in de stallen, die van stro waren voorzien. 's Morgens om vier uur was er al gerammel van melkbussen wanneer Jan Aalderd en Nel Zwemmer met de paardenkar te melken gingen. Alles nog met de hand! Het was Jan Zwemmer die 25 cent uitloofde, als het iemand zou gelukken een bal over de uit drie vierkanten samengestelde boerderij te schieten. Piet van der Hoek was de enige die hiervoor in aanmerking kwam. De kampweek werd altijd afgesloten met een groot kampvuur waar de familie Zwemmer bij aanwezig was en waarbij allerlei voordrachten en sketches werden voorgedragen. 1957. Weekend in De Kampen. Op de achtergrond de boerderij van Van Diepen. v.l.n.r. Gerard Jong, Jan Veldman, Jaap Beemsterboer en Theo Ursem. Op de voorgrond de inmiddels drooggepompte ringsloot. Dat laat zich goed smaken.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 12