1 Het jongensgilde Herinneringen van Vronie Hayette-Jong, leidster van 1952-1962 De naam is ontleend aan de gildenbroeders uit de Middeleeuwen, net als het schuttersgilde uit Noord Brabant. De grondgedachten van de beweging voor jongens van 8 t/m 17 jaar waren dezelfde als van de verkenners naar het principe van Baden Powell. Als vijftienjarige werd ik gevraagd om als kookster te koken voor een groep van 80 gildenjongens samen met nog twee kooksterren: Annie op 't Veld en Hannie Groen. In 1953 werd ik leidster. Dat ging niet zomaar. Je moest een kadercursus volgen, die met een installatie werd bekrachtigd. De cursus bestond uit zang, creativiteit, spel en ook de inzet telde mee. Als je dit met goed gevolg volbracht, kreeg je je volmacht. Enkele namen van leidsters waren: Froda, Venda en Halda. Froda was de hoofdleidster. Eén keer per jaar gingen wij met de leiding van 't Veld en Waarland naar Noordwijkerhout om inspiratie op te doen. Een weekend voor Jong Ne derland Jongensgilde. Leeftijdsgroep 8 t/m 12 jaar: de Rakkers. Deze groepen werden na schooltijd opgevangen. De meeste kinderen kwamen lopend of fietsend uit 't Veld, Zijdewind of De Kampen. Het katholieke jongensgilde begon altijd met gebed. Als Froda moest je daarin voor gaan en zelf een gebed voorbereiden. Het jeugdhuis naast de kerk was ons honk. De aalmoezenier kwam af en toe een kijkje nemen. Daar werd geknutseld. Van o.a. luciferdoosjes werden auto's gebouwd en van de stokjes werden figuren gemaakt. Ook deden we spel en zang. 's Zomers waren wij buiten in de natuur. De mannen gingen het liefst voetballen. Wij stimuleerden ze voor de natuur of een etalagetocht. Het laatste half uur konden ze dan voetballen. Leidsters van Waarland en 't Veld gezamenlijk naar de kader- schouw in Noordwijkerhout. Hoogtepunten waren de ouderavonden waarbij het sprookje van Sneeuwwitje werd voorgedragen. Onze patroonheilige was Sint Martinus. Met Sint-Maarten gingen wij als groep door het dorp om onze kas te spekken. Dit ging gepaard met veel lawaai en Sint Maarten voorop! Verdere hoogtepunten waren de sinterklaasfeesten en de verjaardagen van Froda's, Venda's en Halda's. Ook werd er één keer per jaar een sportdag georganiseerd samen met Waarland, De Goorn en 't Veld. Per toerbeurt moest je de organisatie op je nemen. 't Veld had gekozen voor een sprookjes wandeling. Per groep moesten vragen worden beant woord en sprookjesfiguren worden gezocht. 's Middags was er sport en spel. Het hoogtepunt van het jaar was het kamperen met de Rakkers bij de familie Zwemmer aan de Belkmerweg in 't Zand. 's Winters stonden de koeien op stal en 's zomers werd er hooi in de stallen gegooid en mochten wij er kamperen. De dag begon met gebed, ontbijt en daarna corvee. Ook moesten er emmers met piepers geschild worden en wortelen worden schoongemaakt. Die kregen we van de boer. Pannen met gehakt werden thuis klaargemaakt. Ook werden er pannenkoeken gebakken, een lustobject. Het verdere programma bestond uit strandwandelingen en een sportdag waarbij je prijzen kon winnen. 's Avonds voor het slapen gaan werden er verhalen voorgelezen. Ook werd er buiten tegen de schuur van Zwemmer een mis opgedragen. Een reactie van Joop van Diepen: „Die mis in de buitenlucht heeft veel indruk op mij gemaakt en ook op de Rakkers." De een na laatste avond werd er een spannende speurtocht uitgezet. Er was altijd wel iemand ontvoerd die wij later weer in onze armen konden sluiten en dan was de spanning gebroken. De laatste avond maakten we een kampvuur waarbij de ouders werden uitgenodigd. Bij het kampvuur in de prairies werden er gedichten voorgedragen en werd er een spannend verhaal verteld over de belevenissen van het kamperen. Vronie Hayette-Jong. De staf poseert met de familie Zwemmer in 't Zand.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 10