uitbreiden öoo reren. i verkopen en i v Niedorp, 8 mei 1979 De burgemeester voornoemd Hij had daarbij de concurrentie van de gebroeders Hoebe in 't Veld en Kolkman in Zijdewind. Ook sap pelen dus. Maar Do was ijverig en haalde na een ont vangen bericht de kapotte fiets op bij het huis van de eigenaar en als service bracht hij het herstelde rijwiel ook weer terug. De zaken gingen goed en er werd aan het woonhuis een winkel met etalage gebouwd. Zij voerden hoofdzakelijk de merknaam: „Veeno". Verder was Do nog postbesteller en leegde de brievenbus die bij hun woning stond. Do leefde aan de Rijdersstraat 55 samen met zijn beide zussen Lena en Anna. Zijn broer Jan en een andere zus Agatha (Agie) woonden in Warmenhuizen. Jan was daar beheerder van het postkantoor. De twee ongetrouwde broers en drie ongetrouwde zussen trokken later allemaal naar de Zwarteweg. Het was een bijzondere huishouding. Ze hadden geen geza menlijke portemonnaie, maar de ene huisgenoot betaalde de bakker, de ander de slager en weer een ander de kruidenier. Weer een ander betaalde de krant die ze dan gezamenlijk lazen en er was iemand die de collectes aan de deur regelde. Do regelde wel zelf de inkoop voor de fietsenzaak. Na hun pensionering vingen Jan, Agie en Do van de PTT een pensioen van negentig gulden, waarvan netto maar elf gulden per persoon overbleef. Dat had te maken met de vijfvoudige AOW. Jan en Do hebben na het overlijden van de zussen hun laatste jaren gesleten in Maria Mater. Deze bijzondere familie intrigeerde me buitengewoon en ik heb geprobeerd een en ander genealogisch te reconstrueren. Allereerst valt natuurlijk op dat zij allen ongetrouwd in het leven stonden. Dat gebeurde in veel dorpen wel meer. Neem in 't Veld alleen maar Jan en Marie Plijter, Kasper en Geertje Stroet en de gebroeders Broersen met hun zus die in „Als een windvlaag over velden" werden geportretteerd. Moeilijk is na te gaan waarom men bij elkaar bleef wonen. Wellicht om een bestaand bedrijf voort te zetten of omdat een zus als huishoudelijke hulp ging functioneren. Het zoeken naar een geschikte vrouw werd dan overbodig. Maar dat blijft gissen. Of de ves tiging van de familie Schiebroek in 't Veld te maken heeft gehad met de bouw van de r.-k. pastorie in 't Veld, omdat de vrouw van Hubertus Schiebroek Maria Cornelia Jan maat heette en de opzichter van de bouw van de pastorie in 't Veld ook de naam Janmaat voerde, kan ik niet als hard bewijs aanvoeren. Wel is het zo dat Hubertus Schiebroek, de vader van al deze vrijgezellen, geboren op 11 augustus 1856 te Lei- muiden, zich op 1 mei 1887 vestigde in 't Veld en wel op de plaats waar nu restaurant De Vriendschap staat. Hu bertus Schiebroek vestigde zich in 't Veld als kastelein en wagenmaker. Dit was toentertijd een boerderijpand met een wagenmakerij. Hij kwam samen met zijn vrouw Cornelia Janmaat die op 26 april 1857 was geboren. Na hun huwelijk in Nieuwveen in 1887 verhuisden ze naar 't Veld. Het café zag er destijds wel geheel anders uit. Jan Leegwater was de eerste uitbater en na de familie Schiebroek nam in 1910 Jan Brouwer het over. In 1929 verbrandde dit café en op 8 september 1930 werd door Maria Brouwer de eerste steen gelegd van het huidige pand: restaurant De Vriendschap.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 5