veel meer laden. Dit was toen in die jaren een opzien barende stunt om zoiets aan te durven. Het was in het jaar 1925. De schuit kreeg de naam van de echtgenote Droog „Vrouwtje". In 1928 is de vrouw van P. Droog in het kraambed gestorven op eenenveertigjarige leeftijd. Voor Droog was het vanaf toen niet leuk meer met dit bedrijf en hij heeft het later overgedragen aan Hendrik Tamis. Door Tamis is de zaak uitgebreid met een tweede boot en een vrachtauto. De naam „Trio" werd gewijzigd in „Vice Versa". Begin jaren dertig waren grote verande ringen op komst en werd een nieuwe weg aangelegd. Zo gonsde het van de geruchten in de scheer winkel en langs de weg. Dat deze weg er zou komen was wel zeker. De woning van Adr. Bijwaard was al door de pro vincie gekocht voor de sloop. Hier moest een kruispunt komen, zodat men vanaf de Weelbrug de Pro- vincialeweg op kon rijden. Dit plan is later verworpen en de heer Kl. Stam heeft de woning weer gekocht van de provincie. De land- en tuinbouw heeft in samenspraak met de gemeente het plan ontworpen om vanaf de Molensloot door een sluis of een overhaal een verbin ding te maken met de ringvaart. Zo kon dan met de boot naar de veiling in Noord-Scharwoude gevaren worden. Dit plan is gedeeltelijk verwezenlijkt. Het water is gegraven, de brug over de weg is er ook gekomen, maar voor de rest is het toen zo gebleven. De woningen van kapper en metselaar Piet Jaspers en die van Busker, die een fietsenreparatie en -verkoop had, zijn toen gesloopt. Deze twee woningen met een schuur stonden ongeveer tweehonderd meter voor Zijdewind, vanaf De Weel rechts. Busker heeft er een nieuwe woning gezet en Jaspers heeft aan het begin van het dorp Zijdewind een mooie grote zaak gebouwd. Zo is dan in 1932 begonnen met de aanleg van de nieuwe weg met een fietspad ernaast en werden Zijdewind en De Weel ontlast van het toen al toenemende verkeer. Tot op heden heeft Zijdewind ook zijnkarakteris- tiek dorpsbeeld behouden, evenzo de buurt schap De Weel. Voor burgermeester Van Baar werd een nieuwe woning gebouwd in 1934. Nu woont hier Jos Dekker. Café De Hoop is door Cees Jong opnieuw in 1918 gebouwd. Het pand dat er voor die tijd stond, was verbrand. Het was eigendom van Sneekes, die ook kaashandelaar was. Jong had een zaadhandel. Hij heeft dit café voor die tijd flink groot opgezet. Er was een ruime doorrijstal, een zaal met toneel en ook een postkantoortje voorzien van een telefoonaansluiting, een van de eerste hier in de omgeving. Ook heeft hij de Boe renleenbank opgericht en hier gevestigd. Na Jong heeft hier Jan Pepping de bierpomp bediend. Dirk Tromp uit Zijdewind heeft hier tijdens een feestavond, die heel gezellig was, de klok een uur terug gezet. Hij vond de sluitings tijd te vroeg om naar huis te gaan. Dit gebeurde onder het waakzame oog van moe der Doortje, de echtgenote van Pepping. Zij heeft er een stokje voor ge stoken, want een bekeuring was ook niet niet welkom. Al was Tromp dan ook nog wel gemeente raadslid, onze Dora had daar lak aan. Tromp was een plezierige feestganger. Pepping heeft in 1940 de zaak overgedaan aan Jan Burger die aan de Zwarteweg een tuindersbedrijf had. Met het oog op de toekomst en omdat ze daar klein behuisd waren, had hij deze stap ondernomen. Hij had ook een paar koeien die gestald werden in een flinke kapberg aan de Rijdersstraat. Achter het schuurtje van de W.O.L.-polder ging hij verder bouwen en boeren met zijn jongens. Zij hadden immers een groot gezin. Na de oorlog heeft Burger nog geprobeerd een kermis op De Weel van de grond te krijgen. Dat werd echter niet het verwachte succes. De provincie had andere plannen met het kruispunt en heeft het pand weggekocht. Het hele spul werd in 1947 gesloopt. Burger had inmiddels het café „De Vergulde Valk" in Oude Niedorp gekocht. Dit stond toen tegen het gemeentehuis aangebouwd. De Weel heeft ook nog jaren een ijsclub gehad. Een mooiere baan dan deze vond men in de hele omtrek niet. De Weel deed in die tijd weer van zich spreken door de emigratieplannen van de familie Ruiter. Zij waren de eerste mensen die hier geen toekomst meer zagen voor hun zonen. Ze vertrokken naar het verre Canada Deze huizen zijn gesloopt in 1934 voor de aanleg van de Provincialeweg. De mensen zijn Co Kok, Geertje Busker, echtgenote van Arie Zut uit Waarland, Dirk en Hendrik Busker

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 25