De Weel Deze foto dateert uit 1926. Rechts de woning van familie Veul. De Weel is de meest besproken buurt van de gehele omgeving en de verbinding van meerdere dorpen. Gezellige buurt tussen Zijdewind en Verlaat. De naam is afkomstig van een dijkdoorbraak in het verre verleden. Weel of wiel betekent ook kolk. In het jaar 1284 kwam dit woord ook voor als wael of draaikolk. Als je op de Weelbrug staat, zie je dat het eerste stuk veel breder is en dat het verder richting Zijdewind weer smaller wordt. Wat was dit met de strenge winters toen een schitterende ijsbaan. We stonden er nooit bij stil hoe dit ooit was ontstaan. Als ik mij niet vergis is het pas eind achttienhonderd geweest dat er een wipbrug werd gebouwd voor een betere verbinding met Waar land. Toentertijd moesten de mensen nog een eind omrijden of met een bootje oversteken. Eerder was dit alleen een brug voor voetgangers. Voor veel mensen was het moeilijk om naar 't Veld naar de kerk te komen. Verharde wegen waren nog toekomstmuziek. Alle pas santen, voetgangers, hondenkarren, paard-en-wagens moesten of zij wilden of niet door deze buurt heen. 't Was de verbinding met de steden Alkmaar, Hoorn en Schagen. Het water De Weel was voor de scheepvaart van be lang. Voor het andere verkeer en de reizigers was op de afslag naar 't Veld een café met doorrijstal waar mens en dier konden rusten. Voorheen waren de bewoners van De Weel door de gemeenten verplicht om hun erf af te bakenen. Dit was in het belang van het vee dat wekelijks hierlangs werd gedreven naar de markten in Hoorn en Schagen. Veedrijvers waren niet verantwoordelijk voor overlast en De Weel was een belangrijke verbinding voor deze mensen. Aan de hand van oude foto's kunt u nog zien hoe het was. Tot de dag van vandaag is De Weel altijd een veelbesproken buurt geweest wat betreft de wegen maar ook het water. Allerhande plannen zijn ontworpen en ook weer verwor pen, maar De Weel blijft De Weel, de meest besproken buurt van de gemeente Niedorp. De Weel telt slechts twintig woningen maar de bewoners laten zich gelden in de Niedorpen. In 1916 werd door een maatschap van de heren Trompetter, handelaar, en F.C. Jong, makelaar en taxateur, tezamen met Piet Droog een motorboot aangeschaft en werd er een grote schuur gebouwd. Het schip en de schuur kregen de naam „Trio". De schuur was voor opslag van groentes die voor de veiling en voor de handel bestemd waren. Hendrik Tamis werd schippersknecht bij Droog. In 1920 werd de maatschap ontbonden. Het vervoer over het water naar de veiling ging zo goed dat Piet Droog de schuit heeft verlengd door er zes meter tussen te laten lassen. Dat was een enorme verbetering. Nu kon hij

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 24