Het was ons drieën duidelijk dat de heer Brand ruim twee uur met trots over zijn werk had verteld. Dat bleek ook toen we naar foto's van andere werken keken. De bij dit artikel geplaatste foto's werden uit een fotoboek gehaald en we kregen ze mee om ze in te scannen. Om half een hebben we afscheid van hem genomen met de belofte dat hij het artikel als eerste mocht lezen en aanpassen. Na een visje met patat gegeten te hebben, reed Hans ons over smalle weggetjes naar de oostkant van Texel en wist te vertellen over vele schepen die in de Wad denzee waren vergaan. Bij de vuurtoren zagen we opmerkelijk genoeg een breed strand terwijl ik me van vroeger herinnerde dat de vuurtoren bijna in zee stond. Hans vertelde dat aan het eind van de tweede wereld oorlog in de nacht van 5 op 6 april 800 Georgische krijgsgevangenen in opstand kwamen en bijna alle 400 Duitsers vermoordden. Omdat er vanuit Den Helder extra Duitse troepen werden ingezet, vluchtten veel Georgiërs de vuurtoren in. Zij hadden geen schijn van kans. Hans liet ons een foto uit een boek zien waarbij je de gaten in de toren door de beschieting van de Duitsers duidelijk kon zien. Hierna zakten we af naar een boerderij van de gebroe ders Hoedjes. Bij de Pietershoeve was niemand te be kennen, ook niet bij de ernaast gelegen bunglow met de mooie naam Rosita. Toen zijn we naar de tweede boerderij van de familie Hoedjes gegaan. Bij de Wamberg troffen we inderdaad Jaap Hoedjes en zijn vrouw. De heer Hoedjes had tot in de jaren vijftig in een boerderij in Moerbeek gewoond en we hoopten dat we foto's van deze boerderij konden bemachtigen die waarschijnlijk vanwege de ruilverkaveling is gesloopt. Hans kende de familie omdat hij met de bouw van een grote schuur had meegeholpen. Toen heeft Hans ook nog twee Georgiërs opgegraven die naar de boerderij waren gevlucht. Volgens zijn verhaal waren ze door een buurman verraden, doodgeschoten en daar begraven. We hebben heel wat oude foto's bekeken maar helaas was er geen bruikbare foto bij van de Moerbeekse boerderij. Wel hebben we nu foto's van twee verschil lende klassen van de lagere school gezien. We hopen deze foto's nog eens te kunnen lenen om ze in te scannen. Zodra we dat gedaan hebben en alle namen weten van de leerlingen die op deze foto's staan, zullen we ze in „'t Is mooi weest" zetten. Na enkele bakken koffie en een neut hebben we afscheid genomen van de familie Hoedjes. Hans heeft nog enkele mooie stukjes van Texel laten zien en we waren op tijd voor de boot van 17.00 uur. Thuisgekomen hebben we nog even lekker nagepraat over deze bijzondere dag waardoor we pas de volgende dag hoorden dat er in Zijdewind helaas een stolp was verbrand. De Oosterwegbrug bij Nieuwe Niedorp met de naam: Bomerbrug. 8 De afwerking van het dek. Duidelijk zichtbaar de hoogte van de betonnen wanden.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 8