7/ Schulpen is een mensenplaag, tenminste met een stompe zaag, maar al had ik ook een scherpe zaag, toch doe ik schulpen niet graag. keeplatten de hoogtes, dus de hoeveelheden, in de kruiwagens voor elke lading van de betonmolen goed bijgehouden. Keeplatten zijn latten met inkepingen, met insnijdingen. Eerst stortte men 1,5 meter hoog aan de ene kant en dat kon men via een luikje bekij ken. Daarna ging men dat aan de andere kant storten, zodat het beton van de eerste zijde al wat kon aantrek ken. Men maakte het eerste luikje op 1,5 meter hoogte dan dicht en stortte weer 1,5 meter beton. De totale hoogte werd dus in vier etappes bereikt. Regelmatig werd er tegen de bekisting met een hamer geklopt en met latten gepord om eventuele grindnesten en lucht bellen te vermijden. Tegenwoordig gebruikt men daar voor trilnaalden. Bij een van de vijf bruggen was er een lek in de bekisting en men had dat eerst niet in de gaten. Daar ligt nog altijd een overdreven dikke werk vloer van 30 cm. Een werkvloer is een eerste vloer waarop gemakkelijk de bekisting kan worden gesteld maar zo'n vloer van 30 cm. is onzinnig dik en duur. Als beide landhoofden klaar waren, werd er begonnen met de eigenlijke brug. Omdat een afstand van 15 meter moest worden overbrugd, stutte men in het midden de brug met palen. Daarover kwamen houten kespen. Dat zijn dikke verbindingsbalken op de heipalen. Daarop kwamen stalen leggers en de jukken. Tenslotte legde men een houten vloer. En als de laatste plank te breed was, moest men in de lengte een stuk van de breedte eraf zagen. Schulpen noemt men dat. De heer Brand herinnerde zich nog het volgende gedichtje. Het storten van het landhoofd. (1939) H br^ 'w- De heikar van de firma Koeman uit Zaandam. Nadat de vloer was aangebracht, kon men beginnen aan het dek van de brug. De brug zelf is gedelateerd ten opzichte van de landhoofden. Dat wil zeggen dat er tussen de brug en de landhoofden een delatatievoeg is. Je zou met een kraan het dek van de landhoofden kunnen tillen. Verder maakte men de brug getoogd, een beetje rond. Op bijgevoegde foto ziet u vijf arbeiders die de laatste hand leggen aan bouw van de brug: het afwerken van het betonnen dek.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 7