Voor Joannis kocht hij een boerderij in de Egmonder- meer en voor Bertus landerijen en enkele boerderijen in Alkmaar. De uitbreiding van Alkmaar slokte echter alles op. Zo ligt het hele Nassaukwartier met o.a. het M.C.A in de stad. De grond in de Haarlemmermeer, waarop een van zijn boerderijen stond, was zo slap dat er niet geheid kon worden. Die boerderij werd zo licht gebouwd dat deze door de storm van 1860 omwaaide. Wel twintig boerderijen gingen toen voor de vlakte. Joannis ging weer nieuw bouwen en wel precies zoals in Moerbeek. Deze boerderij heet nu nog de Nagel houthoeve, want we zijn een paar jaar geleden met onze oudste dochter er geweest, zo zei de jongste Jan Nagelhout. We gaan weer verder met zoon Jan van Joannis en Maartje. Die trouwde met Neeltje de Boer, dochter van Pieter de Boer en Maartje Otto, die op de boerderij Kieftenburg in Haringhuizen woonden. Jan was de eerste boer in Moerbeek op ruim 28 ha. grond van de boerderij Kieftenburg. Zelfs de aankoopakte is nog in het bezit van de familie. In 1809 kocht de vader van Pieter, Elmerd de Boer en zijn vrouw Grietje Gootjes de grond. Grietje ligt in de kerk van Haringhuizen begraven. Boerderij Kieftenburg lag in Haringhuizen. Dat was toen tot 1868 een aparte gemeente. Napoleon wilde in 1809 het tientallig stelsel invoeren. Men kon dan niet meer in ellen, duimen en roeden meten. De bevolking dacht net als in de oorlog: „Dat doen we niet." Lekker stout wezen dus. Er werd onder meer gemeten in geerzen. Zo was 3,5 geers ongeveer een hectare. De boerderij werd gekocht met 100 geerzen land en dat is omgerekend ongeveer 28 hectare. De boerderij Kieftenburg werd daarvoor bewoond door een Piet Dekker, die het financieel niet kon opbrengen en daarom failliet ging. Op een openbare verkoping heeft de familie De Boer het gekocht. Moerbeek, huisnummer 4. Overgrootvader Jan trouwde in 1853 en kwam op die boerderij. Hij kon de 28 hectare land goed gebruiken. Dat lag ten noorden en ten zuiden van de Moerbeker- weg, links en rechts dus. Inmiddels was zijn vader Joannis Nagelhout op 24-9-1882 overleden. Overgroot vader Jan had landerijen gekocht in de buurt van Blokhuizen. Daar was onder andere een zeer oud kerkhof bij. Het zit de huidige heer Nagelhout nog steeds dwars dat de verkavelingcommissie heel roekeloos aan het graven was en zich niet stoorde aan schedels en botten, terwijl het toch een begraafplaats was. Klein honderd jaar heeft de familie Nagelhout het in bezit gehad, zo vertelde de jongste Jan aan ons, mijn overgrootvader, mijn grootvader en mijn vader. Toen ik kwam, zijn we het kwijtgeraakt tijdens de ruilverkaveling. Grootvader Jan is getrouwd in 1894. Zijn moeder Neeltje Nagelhout-de Boer was toen weduwe. Daarom hebben ze voor haar een boerderijtje gebouwd in Moerbeek, huisnummer nr. 4. Op nr. 6 kwam grootvader Jan op de boerderij met 33 hectare land. Grootvader Jan heeft vele functies vervuld, zoals lid van de gemeenteraad en lid van plaatselijke vereni gingen. De bevolking had hem ook gevraagd burger meester van Oude Niedorp te worden. Hij vond dat een erebaantje en ging op de fiets naar het gemeentehuis. Tijdens zijn burgermeesterschap had hij veel invloed bij de aanleg van gas, elektriciteit en waterleiding. Hij had drie zonen: vader Jan, ome Piet en ome Joannis. Twee werden er boer en de derde zoon moest eigenlijk ook boer worden, maar dat werd niets. Joannis ging voor huisarts studeren. Het bedrijf ging in tweeën: vader Jan kreeg 17,5 hectare en ome Piet 15,5 hectare. Zo vertelde de allerjongste Jan. Toen vader Jan nog niet getrouwd was, woonde hij tijdelijk in Oude Niedorp. Hij was wel boer maar niet zo gedreven als hij later werd, toen hij getrouwd was. De boerderij is een paar jaar verhuurd geweest aan de familie Blauwboer, de ouders van de vrouw van Klaas nipysg &t«w/yt Het kruisje geeft aan waar het kerkhof heeft gelegen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 18