Jan Nagelhout werd geboren op 9 november 1775 in Doornspijk. Hij was het derde kind in dat gezin met totaal zeven kinderen. Zijn ouders, Harmen Nagelhout en Maria Hendriks, waren op 26-12-1771 in Hattem getrouwd. Jan overleed in 1813. Hij was dan nog maar 38 jaar en nog ongehuwd volgens J. Pleiter in Hattem. Deze man stelde stambomen van de families Nagelhout samen in het boek: „Uit het geslacht Nagelhout". Toen wij ons onderzoek startten naar de Nagelhouten, bleek die Jan wel getrouwd te zijn geweest. Hij was als jongeman uit het gebied weggetrokken, wat voor die tijd zeer ongebruikelijk was. Hij woonde later in Den Haag waar hij op 28-3-1805 in het huwelijk trad met Anna Marie Cornelia Otten, geboren op 29-11-1784 te Den Haag. Zij kregen één zoon: Joannis, die op de klinische school in Amsterdam ging studeren voor heel- en vroedmeester. We gaan dit verhaal vervolgen vanuit Kolhorn. Deze plaats was in die tijd zo rond 1800 een havenplaats aan de Zuiderzee. Men schreef toen Colhorn met een c. Cholera (de blauwe ziekte) kwam in Colhorn vaak voor, vergeleken met heel Nederland veel vaker. Dat had te maken met de hygiënische omstandigheden, die in dat havenplaatsje bijzonder slecht waren. De heel- en vroedmeester daar was ene meneer Nottelman die een heel groot gezin had te onderhouden. Bovendien was hij nogal stevig aan de drank. Het gemeentebestuur had hem al een paar keer gezegd dat hij moest stoppen maar daar luisterde hij niet naar. Plots was meneer Nottelman overleden. Omdat het gemeentebestuur vond dat de bewoners van Colhorn toch een dokter moesten hebben, is Jan Groen, de gemeentesecretaris van Colhorn en Barsingerhorn, naar Amsterdam gegaan. Daar heeft hij gevraagd of er niet iemand was die het medisch team in Colhorn en Barsingerhorn wilde versterken. Joannis stak zijn vinger omhoog en was bereid om naar Colhorn toe te komen. Dat was het begin van de familie Nagelhout in de kop van Noord-Holland. Op 1 november 1829 trouwde hij met Maartje Groen, de dochter van ge meentesecretaris Jan Groen. Volgens de trouwakte was zijn beroep toen nog leerling-chirurgijn. Het zou nog tot 1838 duren voordat hij zijn volledige bevoegd heid kreeg Joannis en Maartje gingen samen op een boerderij in Barsingerhorn wonen. Ze kregen een zoon Jan die in 1831 werd geboren. Toch kwamen er meer kinderen. Misschien is dit wel leuk om te vertellen. Joannis kreeg rond 1851-1858 door een tweede huwelijk nog drie zonen: Cornelis, geboren op 16-1-1851, Joannis van 8-8-1854 en Bertus van 6-3-1856. Voor Cornelis kocht hij een boerderij aan de Tjallewal bij Schagen, waar nu Jan Jaap Marees woont en ook een boerderij die verplaatst is van de Weereweg naar de Zoutkaag in Lutjewinkel. Daar woont nu Jaap de Veer. Ter gelegenheid van het 25 jarig huwelijk van Jan Nagelhout en Aaltje Schaap. Van links naar rechts: grootvader Jan Nagelhout, Joannis Pieter Nagelhout, Neeltje Nagelhout, Piet Nagelhout, Aaltje Nagelhout Schaap en Jan Nagelhout

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 17