Links van het huis bij de keuken stond een houten schuur. Aan de rechterkant van het huis had men al een fundering aangebracht. Op 11 maart 1958, toen er nog sneeuw lag en het nog vroor, werd de boet op ronde bielzen en met takels aan de bomen met behulp van een tractor naar de andere kant gerold. Joop Wit (Bart genoemd) en Joop Smit hielpen bij deze klus. De volgende dag „rolde ik om!" Annemiek werd acht we ken te vroeg geboren. Ze woog krap vijf pond. Jan ging die morgen met zijn melkkar om een couveuse bij het Wit-Gele-Kruis. Hij kwam mijn vader tegen en vertelde hem dat hij vader was geworden. Vader Huiberts kwam tijdens de verbouwing altijd liftend uit Schagen. Die ochtend ging hij weer terug om zijn vrouw te halen en om zijn knappe pak aan te trekken. Zo kwamen zij op kraamvisite. An nemiek lag in de couveuse met warme kruiken en als die koud werden, had ze „onder- temperatuur". We hebben toen een biggenlamp eronder geplaatst waardoor haar temperatuur weer goed werd. Tijdens de Zijdewinder kermis was ik in de bediening in Landmans Welvaren bij tante Nel. Annemiek kreeg nog borstvoeding en lag daarom in de bedstee van buur man Kees Tesselaar. Het jaar daarna lag Marijke in de bedstee en het volgende jaar Elly. Hierna ben ik gestopt met bedienen want Carla, Koos, Kees en Irene werden geboren. Zo waren er steeds meer mondjes die gevoed moesten worden. Ik naaide zelf veel kleding voor de kinderen en voor mezelf. Ook 's avonds was ik vaak aan het naaien. Jan zei dan wel eens: „Kom nou maar eens achter dat orgel vandaan!" bedrijf F. de Jong bouwde deze stal. Tijdens de bouw was het in ons keukentje met koffietijd vaak heel gezel lig, vooral toen de vlag in top ging omdat het hoogste punt was bereikt. Ook tijdens de verbouwing van het „achterom", waar Joop en Arie van der Stoop daar koestallen plaatsten, was het altijd gezellig. Het bleef niet altijd alleen bij koffie. Er kwam ook wel eens een biertje op tafel. Na de kermis kwamen er veel mensen in ons keukentje om er koffie te drinken. Het was soms zo propvol dat ze op de grond en op de pedaalemmer zaten. Die vertoonde naderhand een flinke deuk maar dat mocht de pret niet drukken. Dit was even een tus sendoortje over de keuken. Ik ga nu weer verder met de varkensstal. Gedurende de eerste tijd hielp Marijke Jan in de varkensstal. Later deden dat Koos en Kees. Annemiek had op een gegeven moment haar mavo diploma gehaald. Omdat ze erg goed in sport was, kreeg ze het advies Cios. Maar aan dat kostenplaatje zat een praatje, want waar vandaan moesten we daarvoor geld halen? Ik zocht een uitweg en klopte aan bij Thijs Hoebe van de St. Vincentius en bij de gemeente. Van beide kregen we een bijdrage. Bij de bakker en de kruidenier hadden we nooit schul den. Wel moest bij de L.T.B. nog de kunstmest van het afgelopen jaar betaald worden. Er moest wat gebeuren om meer inkomen te verkrijgen. Jan de Dood van de L.T.B. adviseerde ons om een mestvarkensstal te plaatsen. Die kwam uiteindelijk tot stand met veel „spul en moeite". We planden een stal voor 200 slacht- varkens. Coveco werd de afnemer. We moesten zodoende weer naar de bank voor een hypotheek. Daar vonden zij dat we het wel heel groot hadden opgezet. Later bleek dat de stal groter had moeten zijn. Bouw- Toen kwam de ruilverkaveling. Dat werd voor ons een ommekeer in ons leven. Al voordat we aan de beurt waren bij de verkaveling, ging Jan te werk bij bouwbe drijf F. de Jong. Toen hadden we ook nog koeien. Jan melkte ze nog voordat hij naar zijn werk ging. Ik moest de melk afvoeren en 's morgens ook de varkens voeren. Nu kwam Jan met een loonzakje thuis. Boven dien kregen we meer kinderbijslag want vroeger kreeg een zelfstandige geen kinderbijslag voor de eerste drie kinderen. Nu konden we wat ruimer ademhalen, wat ruimer leven. De kinderen van Jan en Truus Ligthart zijn allemaal geboren in de boerderij. V.l.n.r: Annemiek, Marijke, Elly, Carla, Koos, Kees, Irene.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2007 | | pagina 14