Wie het weet, mag het zeggen? Bedankt familie De Boer Toen we in het begin van 2006 bezig waren om verhalen over pastoor M. van der Burg te verzamelen, hoorden we van verschillende personen dat er kort na de oorlog een toneelstuk achter de Mariaschool was opgevoerd omdat de pastoor een of ander jubileum vierde. Omdat hij in 1906 priester was gewijd, wisten we zeker dat het feestelijke gebeuren zich in 1946 afspeelde ter gelegenheid van het 40-jarig priesterjubileum. Sommigen wisten ook nog te vermelden dat zuster Ancilla en haar broer de leiding van het geheel hadden. Zij kregen hulp van de muzikaal begaafde meester Jan de Wit die bij bakker Simon van der Stoop in de kost was. Er werd ook verteld dat meester De Vries had meegedaan. Iemand wist zelfs te vertellen dat Mariken van Nieumeghen was opgevoerd. Velen hebben dit mirakelspel op de middelbare school gelezen en kennen nog wel de inhoud. Mariken van Nijmegen ontmoette de duivel en zwichtte voor zijn belofte om haar rijk en geleerd te maken. Samen trokken ze door Brabant en Vlaanderen en na zeven jaren keerden ze terug naar Nijmegen waar juist een processie plaatsvond. Een wa genspel bracht haar tot inkeer. In opdracht van de paus moest zij voor haar zonden boeten. Er werden daarom zware ringen om haar hals en armen aangebracht. Pas als deze versleten waren of van haar afvielen, zouden haar zonden vergeven zijn. Mariken ging in een klooster te Maastricht wonen en na vele jaren werd er een engel gestuurd die in haar slaap de ringen verwijderde. Enkele maanden later sprak een van de bestuursleden zijn zus en die vertelde hem dat zij in 1946 had meege speeld in het toneelstuk: „De geheimen van de Heilige Mis" van Calderon de la Barca. Deze Spaanse schrijver werd op 17 januari 1600 in Madrid geboren, werd in 1651 priester gewijd en overleed op 25 mei 1681. Dit openluchtspel was al in 1935 in Heerhugo- waard opgevoerd onder leiding van Anton Sweers. in 't Veld hadden broer en zus Sweers de regie in han den samen met een zuster. Timmerman Arie Burgmeijer en smid Thijs Hoebe hadden het decor gebouwd en Antoon Groen had het geschilderd. Annie van der Eng, de latere zuster Fransissi, speelde de Heilige Geest. Zij wist zich nog te herinneren dat meester De Vries heel vaak „maak plaats" moest roepen. Speelde hij soms Johannes de Doper of was hij de Christusfiguur? Op internet was een korte samenvatting van dit toneel stuk niet te vinden. Verder hebben we aan iemand gevraagd die de Spaanse taal machtig is om op Spaanse websites te kijken of daar ergens de inhoud wordt beschreven. Ook dat mislukte. Omdat het toneelstuk nog maar 60 jaar geleden werd opgevoerd, denken we dat er nog velen zijn die het zich herinneren. We hopen ook dat sommigen nog foto's van het gebeuren hebben en ook dat er meer gegevens over bijvoorbeeld de inhoud en de spelers boven water komen. Wij wachten uw reacties af. Van de familie De Boer ontvingen we een aantal oude foto's, zoals van: de Katholieke Jonge Middenstanders Vereniging en een lorrie met meloenen met P en J. de Boer, Land- Tuinbouw (K.J.M.V en L.T.) van 1942 met schaatsende kinderen, Wim ligthart, kapelaan Van Schie, Wim de Boer, kinderen in zwembad 't Petje in de zomer van 1955 Thijs Hoebe e.a., de molensloot, de Kruisvaart Jongeren Club (K.J.C.) van 1942 met W. en P de Boer op het Kopje van Bloemendaal, kapelaan Van Schie, meester Koos Verlaan, Wim een uitje met een kapelaan en de Boer en veel jongeren met stropdas, een krantenknipsel en foto over de jeugdbeweging de V.J.v.K.A. met veel jonge meisjes en dames in 't Veld in 1941 met kapelaan Van Schie en veel plus een kapelaan, jonge dames. (Waar staat deze afkorting voor?) de huishoudschool, Familie De Boer nogmaals hartelijke dank voor deze foto's. P. de Boer, W. Bierman, A. Wijnker en We zullen ze in ons archief goed bewaren en eventueel Andr. Dekker, gebruiken bij een artikel.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 9