De Veltemer kapsalon De Middenstand rond de Mariaschool deel 2 De titel van dit artikel zal de huidige bewoners van 't Veld enigszins verbazen want alleen is nu nog het schilders bedrijf van Gerritsen tegenover de Mariaschool te vinden. Zo'n zestig jaar terug verdienden nog vier midden-standers rond de Mariaschool hun brood met hun negotie. Arie Bakker en Trijntje Kuilboer poseren in 1921 op het bruggetje voor hun huis. Voorzieningen in elk dorp zijn van belang voor de leefbaarheid van zo'n dorp. Daar hoort buiten een kerk, scholen, dorpshuis en sportpark ook de middenstand bij. Winkels, waar je van alles voor je alledaagse levenson derhoud kunt kopen. Ons dorp kende net als alle dorpen in de omgeving rond de jaren zestig nog een uitgebreide middenstand, waaronder een viertal kruideniers, drie bakkers, twee manufacturenwinkels, een kapperszaak en een melkboer. Van al die middenstanders zijn nu nog slechts de Troefmarkt, slagerij Broersen, beide aan de Rijdersstraat, en bakker Beemsterboer aan de Zwar- teweg over. Enkele van deze middenstanders zaten toevallig of zo gepland rond de Mariaschool aan de Rijdersstraat. Onze eerste aflevering handelde over de manufacturenzaak van Cor Schouten en deze aflevering handelt over de winkel op Rijdersstraat nr. 63: de kap perszaak van de kappers Oud en Wijnker. Later kwam de manufacturenzaak van Giel Moras erin, maar daarna verdween de winkelbestemming en werd het taxibedrijf van Sjaak van Diepen erin gevestigd. Dat bedrijf groeide daar uit zijn jasje en verkaste naar de voormalige boerderij van Joop en Lies Ligthart. In 2003 kocht Jos Koopman het pand, sloopte het in 2006 en bouwde op het perceel een geheel nieuwe woning en was er van de oude winkelbestemming niets meer te zien. Het pand, dat aanvankelijk geen winkelbestemming had, werd rond 1920 gebouwd door Jan Boekel, timmerman en aannemer uit Weesp. Die verkocht het in juni 1921 aan Arie Bakker. Het huis werd in 1935 gekocht door Cor Oud (1905-1966) die in dat jaar trouwde met Alida Louise Sinnige (1908-1985). In 1938 werd er aan het huis een ruimte bijgebouwd om er een winkel en een dames- en een herenkapsalon in te beginnen. Cor Oud was in Wog- num geboren waar zijn vader een schoenmakerij had. Cor zou de heren gaan knippen en scheren. Zijn vrouw Alie zou de dameskapsalon gaan beheren en de da mes gaan permanenten zodat zij er daarna weer tiptop uitzagen. Het was de eerste kapperszaak in 't Veld en de winkel trok veel klandizie. Vaak kwamen de klanten op onmogelijke tijden, zoals op zondagmorgen, wanneer klanten nog even naar de herenkapsalon kwamen om zich te laten scheren voordat zij naar de hoogmis gingen. Soms ging Cor er op uit om wat „buitenklanten" te knip pen en te scheren. In de winkel werden rookartikelen, parfums, eau de cologne en kleine cadeauartikelen ver kocht. Hun oudste zoon Jan, beschikkend over een sterk geheugen en momenteel in Schagen wonend, weet nog te vertellen dat hij in 't Veld een mooie jeugd heeft gehad en dat er ook wel armoede in het gezin was. Behalve Jan werden Piet, Ad en Afra in 't Veld geboren.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 4