wj?e>jrv è/%3, Gezinsfoto jaren '50. V.l.n.r. Jan, Nel, Sam, Tiny, Theo, Piet, vader Theo, Cor, Moeder Corrie en Gert. Tekening rechts: plattegrond van de boerderij voor 1959, daarna is de hoeve verbouwd. Ook in de oorlogsjaren maakte de familie Wit het een en ander mee. In het begin van de oorlog kwamen veel Duitsers langs om te eten en te slapen. Moeder Wit maakte zelf boter en kaas en bakte broden. De Duitsers namen zelfs het vlees mee waar het hele gezin Wit van moest eten. Ook kwamen er veel uitgehongerde mensen lopend vanuit de stad. Ze kregen dan licht verteerbaar voedsel zoals verdunde pap en brood. Ze konden nog niet tegen zware producten, daar waren ze te zwak voor. De Duitsers deden deze mensen niks. Het waren vaak oudere mensen met kinderen die ook wel eens bleven slapen. Er waren ook onderduikers op de boerderij. boerderij. Een bedrijf waar voorouders al bijna anderhalve eeuw op gewerkt hadden en wat beetje voor beetje steeds moderner werd. In 1984 werd er een grote schuur voor de machines neergezet en een beton nen pad werd aangelegd van de stal naar de graskuil zodat het allemaal wat mak kelijker zou gaan. Ook schafte men een mestinstallatie aan. Nu hoefden ze niet meer elke dag met de hand de groep leeg te scheppen. Zo'n 35 koeien werden elke dag gemolken, die nog ouderwets in de stolp op stal stonden. Maar in deze moderne tijd werkt dat niet meer. Alles moet groot en volgens de regels, zodat alle kleine melk veehouders verdwijnen. Zo ook hier bij de familie Wit. Ook op deze hoeve kwam een einde aan een tijdperk van eeuwenlang koeien melken. In het jaar 1994 zijn alle koeien voor het laatst gemolken en verkocht. Het bedrijf bestaat nu uitschapen en jongvee. Sam en Ina kregen drie kinderen. In 1969 werd zoon Marco geboren, in 1970 zoon Frank en in 1972 dochter Anita. Zoon Marco is bij vader Sam het bedrijf ingegaan en heeft het geleidelijk aan overgeno men. In 1994 zijn Marco en Annet Nolten getrouwd en zijn begonnen op een mooi nieuw bedrijf aan het Blie- kenbos waar ze samen met hun drie kinderen Joyce, Kim en Ferry wonen. Uit het huwelijk van Theo Wit en Corrie Jannes werden tien kinderen geboren. Helaas sloeg tweemaal het noodlot toe. In 1944 verdronk zoon Piet op 2-jarige leeftijd en in 1947 verongelukte de jongste zoon Wim op 5-jarige leeftijd op de weg voor het huis. In 1968 huwde Sam Wit met Ina Bakker en zij gingen wonen en werken op de boerenhoeve aan de Provincialeweg te Zijdewind. Vader Theo en moeder Corrie vertokken naar een bungalow die ze enkele honderden meters van het bedrijf aan de Middenweg hadden laten zetten. De vierde generatie Wit op de Op bovenstaande, inmiddels gedateerde, foto zijn rond de twee stolpen de verschillende bijgebouwen goed zichtbaar.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 17