Het is moeilijk te achter halen hoe oud de stolpen van de familie Wit aan de Blokhuizen zijn. Bekend is volgens het kadaster dat er op 19 december 1831 een openbare veiling van het boerenbedrijf aan de Blok huizen heeft plaatsgevonden onder leiding van notaris Dirk Waiboer te Oudorp. De kopers waren Pieter Zijp en Trijntje Molenaar en die kochten het boerenspul dat van de ouders van Trijntje was geweest. Deze Pieter en Trijntje hadden twee dochters: Aafje en Dieu- wertje, die na het overlijden van hun ouders (Trijntje in 1862 en Pieter in 1878) de enige erfgenamen waren. In de acte staat vermeld: „De nalatenschap bestaande uit twee huismanswoningen, erven, tuin, boschje met wei en bouwland, alles aan en achter elkander gelegen aan de Blokhuizen onder Oude Niedorp en Haringcarspel". In het jaar 1861 huwden Jan Wit (1834-1869) en Dieu- wertje Zijp. Zij boerden verder op het bedrijf van de ouders van Dieuwertje. Dit was de eerste Wit op de Blokhuizen. Het mocht niet lang duren want al na acht jaar kwam Jan Wit te overlijden. Hij was nog maar 35. Dieuwertje bleef met twee jonge kinderen achter: Jan en Trijntje. De twee andere kinderen Pieter en Maartje waren allebei als baby al overleden. Dieuwertje her trouwde met ene Cornelis Mul. De grote boosdoener was tbc. Ook moeder Antje is maar 53 jaar geworden. Nadat vader Jan ook was overleden, moest de hele boerderij ontsmet worden voordat de nieuwe bewoners de stolp konden betrek ken. In het jaar 1934 huwden Theodorus Johannes (Theo) Wit met Cornelia Maria (Corrie) Jannes. Corrie Jan nes was het tweede kind uit een boerengezin van tien kinderen uit Haringhuizen. Op de plek waar nu Giel Post woont, stond de boerderij van haar ouders. Theo volgde het boerenberoep van zijn vader op en trok met zijn vrouw Corrie in het achterhuis. Het achterhuis was de stolp die achter de boerderij stond en werd vroeger regelmatig bewoond door familie. Die stolp had vroeger dan ook een eigen huisnummer. Al na enkele maanden overleed de vader van Theo op 70-jarige leeftijd. Zijn vrouw Antje was hem jaren eerder al voorgegaan, zij werd slechts 53. Nu verhuisden Theo en Corrie van het achterhuis naar de stolp die ervoor stond. Theo en Corrie stonden bekend als gezellige mensen die zeer actief bij het dorps- en verenigingsleven betrokken waren. Theo zat in het kerkbestuur, de gemeenteraad en was actief bij het organiseren van harddraverijen voor paarden. Corrie zat bij het Katholiek Vrouwen Gilde (KVG) en de Zonnebloem. Wie kende haar niet, Corrie Jannes, die altijd blije vrouw, die overal op haar brommertje heen tufte? Ze hielden allebei van bridgen en gingen samen elke zaterdag naar het cafe in Zijdewind om gezellig een kaartje te leggen. Daarnaast hadden ze zelf ook nog een kaartclubje. In het jaar 1891 huwde Jan Wit met Antje Wijnker. Uit dit huwelijk werden negen kinderen geboren. Ook dit gezin werd, net als de generatie hier voor, zeer zwaar getroffen. Van de negen kinderen die ze kregen, overle den er vijf op zeer jonge leeftijd. Theo Wit en Come Jannes Op deze luchtfoto is de Provincialeweg nog maar een provinciaal weggetje.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 16