Deze vereniging behoorde tot de Maatschappij tot Nut van het Algemeen die was opgericht met het doel om de gewone man, en vrouw, wat bij te brengen. De plattelandsvrouwen organiseerden er hun bijeenkom sten en velen vierden er hun bruiloft. Voor de plaatselijke kermis, die in en rond het café werd gevierd, werkten en spaarden de meeste inwo ners het gehele jaar. De zweefmolen, de schiettent, de schommelschuitjes en het hoofd van jut hadden de nodige belangstelling van de jeugd. Zelfs uit Nieuwe Niedorp kwamen er kramen van Dan en Groot. De wat oudere mensen konden dan volop aan hun trekken komen tijdens de volksspelen, waarvan ringsteken met paard en kar een gewilde attractie was. Ook met de jeep van Henk van de Wal kon dit behendigheidsspel worden uitgevoerd, dikwijls tot groot vermaak van hen die eraan deel namen en ook zeker van het publiek. Maar wat het publiek het meeste trok, was het oeroude katknuppelen. Een spel dat niet alleen behendigheid vroeg maar ook veel kracht. Er werd een groot vat met daarin een levende kat opgehangen met de bedoeling om de kat eruit te knuppelen met daarvoor speciaal vervaardigde knuppels. Tegenwoordig wordt de kat vervangen door een van hout gemaakte kat. Wanneer men een dergelijke kermis van dichtbij meemaakt, dan kan men zich enig idee vormen van een carnavalsfeest waarbij de stemming kan worden opgevoerd van driest tot dol. Als het drie dagen durende feest voorbij was, trokken de meesten zich terug in hun huisjes en verheugden zich op de komende onderlinge nutsavonden. Meijert Wijn, de vader van Jan Wijn, had voor de oorlog, zo rond 1930, een radio en die nam hij mee naar de Nutsavond. Dan konden de mensen naar de radio luisteren. Dat was immers in de tijd dat de mensen nog geen radio hadden. Tijdens die avonden waren er culturele activiteiten maar het gezellig samenzijn werd ook niet vergeten. Voor deze gelegenheid werden twee tafels in de cafézaal neergezet, een voor de mannen en een voor de vrouwen. Op zo'n avond werd door de mannen een pijpje leeg gerookt, er werd gepruimd en ze legden een kaartje. Door de vrouwen werd gebreid, gehaakt of geborduurd, terwijl ze intussen de nodige nieuwtjes uitwissel den onder het genot van een kop koffie met koek. Dit gezellig bijeen zijn was kenmerkend voor een hechte gemeenschap. Met het bestuur van „Nut en Genoegen'', die verantwoordelijk was voor het goede verloop van de door hen georganiseerde avonden, werd ook eens overeengekomen dat op de eerstvolgende nutsavond iemand uit het dorp een boekbespreking zou houden. Dat viel zo erg in de smaak, dat een bezoekster vroeg of er voor eigen mensen vaker de mogelijkheid kwam om iets naar voren te brengen. Met algemene stemming werd dit goed gevonden en hiermee was bereikt wat enige jonge mensen uit de Moerbeek wilden. Foto boven v.l.n.r. Kees de Graaf, Jan Wijn, Jan Way, Theo van der Molen en Kazan, de hond van de caféhouder. Foto rechts v.l.n.r. Theo van der Molen, Jan Way en Jan Wijn. De foto rechtsonder (1958) De Witte Herberg in volle glorie.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 11