Café De Witte Herberg miffiifiilD De Witte Herberg anno 1928, de tijd dat pastoor Van der Burg er menigmaal ging opstekentijdens zijn huisbezoeken. Het café De Witte Herberg stond in de Moerbekerpolder. Het was gevestigd in het gehuchtje Moerbeek, voor velen bekend als de Morrebok. De plek waar het café stond, is nu Moerbeek 21. We beginnen het verhaal met een opsomming van eigenaars vanaf het jaar 1860, toen het gebouw nog geen café was. In 1861 verkocht Klaas Geert, arbeider te Nieuwe Niedorp, de woning aan Terminis Kleen, landarbeider te Nieuwe Niedorp. Deze deed het in 1872 over aan Reinier van der Velde, schilder te Nieuwe Niedorp. In 1876/1877 werd er een ruimte bijgebouwd en in 1889 kwam er nog een aanbouw bij. Het werd in 1899 verkocht aan Klaas Bart, schilder te Nieuwe Niedorp en die bouwde in 1912 en in 1919 er weer een deel bij. In 1926 werd het huis verkocht aan Johannes van der Molen, barbier in Nieuwe Niedorp, en aan Marijtje Kuiper, caféhoudster. Er volgde weer een verbouwing in 1930. Marijtje verkocht het in 1956 aan zoon Jan. Deze Jan van der Molen, caféhouder te Nieuwe Niedorp, verkocht het gebouw in 1965 aan Sjitte de Jong die naast caféhouder ook schilder in Nieuwe Niedorp was. Drie jaar later, in 1968 kwam het gebouw weer in andere handen. Arie Angel, expediteur te Breukelen, kocht het, maar verkocht het weer een jaar later aan Jan Harm Stoel, koopman te Amsterdam. Johannes Jacobus Six, bedrijfsleider, kocht het in 1972 en een jaar later werd het gebouw door brand verwoest. Het echtpaar Vervoorn, stenograaf te St. Maarten, heeft het gekocht in 1975, liet er een woning bouwen en deed die tien jaar later weer van de hand aan het echtpaar Nebbeling. Deze dierenarts in ruste heeft er zes jaar gewoond. Sinds februari 1991 woont het gezin van Nico, leraar aan de GSG te Schagen, en Greja Intema, ergotherapeut aan de mytylschool te Bergen, op deze mooie stek. Bijzonder is te vermelden dat de overgrootmoeder van Greja, Trijntje Broersen met haar ouders Jacob Broersen en Dieuwer Vetman, rond 1875 ook in de Witte Herberg heeft gewoond. De dorpsherberg was eeuwenlang middelpunt van het sociale en culturele leven, ook in plaatsen waar een caféhouder nimmer van zijn beroep kon leven. Zo was het ook in Moerbeek, waar Johannes van der Molen rond 1950 kastelein was. Bij hem werd gedanst als er kermis in het dorp was en de toneelvereniging 't Nut en Genoegen repeteerde er en gaf daar haar uitvoeringen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 10