De belangrijkste dag van de week Nou ja, de meesten waren lief. Hij dacht aan die middag waarbij heel veel kinderen tijdens de aubade stonden te zwaaien met vlaggetjes. Hij had toen gezien dat er een aantal stiekem naar de tuin waren gegaan om er appels te pikken. Na afloop van de aubade snelde hij door de pastorie naar achteren en wist een paar diefjes te pakken. Wat zullen die oren zeer gedaan hebben. Hij schrok wakker van het ge luid van de claxon. De auto glom. Toen de pastoor naar de auto liep, zag hij dat Jantje er glimlachend naast stond. Het joch was trots op zijn werk en wachtte op zijn beloning: een ritje met de blinkende bolide. Omdat de pastoor deze middag naar het klooster in Nieuwe Niedorp moest, vroeg hij of Jan mee wilde rijden. De jongen vond het heerlijk om in de auto te zitten, zelfs als er niet werd gereden. De pastoor nam de biecht af terwijl Jan in de auto bleef zitten wachten. Gedurende de rest van de dag gebeurde er niet veel. Het was alleen vervelend dat 's avonds de stroom uitviel. Smid Thijs was 's avonds naar de pastorie geroepen om het te repareren. Nadat met veel kunst en vliegwerk het hem lukte weer licht in de duisternis te brengen, was de smid weer naar huis gegaan. Toen al laat op de avond de pastoor weer in donker kwam te zitten, bedacht hij dat hij de smid wel te pakken zou nemen. De pastoor zou op deze zondag de hoogmis doen. Bijna iedereen was op tijd. Ook de bus van Slijkerman die parochianen uit Lutjewinkel, Moerbeek en Zijde wind ophaalde, was al gearriveerd. Er ontbrak nog een misdienaar. Hij stuurde pastoorsmeid Neeltje naar een jongen die vlak bij de kerk woonde. Deze knaap had haar al zien aankomen en was onder de tafel gekropen om zich te verstoppen. Vader en moeder hadden dat al gauw door en stuurde hem toch naar de sacristie om de mis te dienen. Al vijf minuten te laat begon de pastoor de mis. Tijdens de preek kondigde hij een extra collecte aan omdat gisteravond het licht was uitgeval len en de reparatie van de plaatselijke smid niet had geholpen. Alles was weer stuk gegaan. Natuurlijk had de pastoor de smid op zijn vaste plaats zien zitten. Na deze aankondiging zag hij dat deze goede, trouwe kerkganger met een rood hoofd van schaamte en ingehouden woede voorover gebogen zat te luisteren. Omdat er gecollecteerd zou worden voor de eigen kerk zei de pastoor dat hij de preek kort wilde houden. Dat kon wel f 1000 kunnen schelen! In de achterste armenbanken zaten een stel jongens die met elkaar zaten te praten. Ook dat had de pastoor in de gaten. Op een gegeven moment tijdens de preek gaf hij met zijn enorm grote hand een harde klap op de preek stoel. De pastoor sloeg twee vliegen in een klap: de jongelui schrokken hevig en de boeren, die al heel vroeg waren opgestaan om te melken, waren wakker geschrokken. Vader Piet zat in de zijbeuken te luisteren naar de woorden van de pastoor. Hij zat achter een pilaar en dat was voor sommigen een ideale plaats om een uiltje te knappen. En dat deed Jan R. die naast vader Piet zat. Piet stootte hem aan en zei: „Jan, je moet wakker worden want de pastoor preekt zo mooi!" Jan werd half wakker, had eerst niet in de gaten dat hij in de kerk zat en begon zodanig hard te vloeken dat vele parochianen zich naar Jan omdraaiden. De pastoor beëindigde zijn preek met een sneer. Hij had namelijk een jong, in zijn ogen te jong, stelletje zien scharrelen in een portiek. Dat vertelde hij aan het eind van zijn preek met naam en toenaam en sprak er schande van. Tijdens deze plechtige hoogmis was er nog een ander voorval. De oude Jan Muis had dit jaar geen kerken- land meer kunnen pachten. Waarom dat zo geregeld was, is niet bekend. Misschien waren anderen nu aan de beurt om dat land te huren. De oude Muis was daarover slecht te spreken. Tijdens de aangekondigde collecte pakte hij een cent uit zijn portemonnee en hield die tussen duim en wijsvinger een heel eind bo ven de collectezak. Daarna liet hij de cent demonstra tief vallen. Omdat Jan nogal voor in de kerk zat, had de pastoor dat gezien en zei heel luid: „Zeer bedankt, Jan!" Voor en tijdens het eten nam de pastoor een paar borreltjes waardoor hij wegdommelde in zijn stoel. Hij droomde over de pinksterfeesten die hij in 1930 samen met een aantal parochianen was begonnen. Hij zag inderdaad liever dat de jongeren tijdens de pink sterdagen in 't Veld bleven dan naar de kermis in het heidense Nieuwe Niedorp of naar de meidenmarkt op het Schoorlse klimduin. Hij deed zijn best om de feest- 8

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 8