MOLEN KLOOSTER Vakkundig „wroetwerk" brengt soms onverwacht mooi glaswerk naar boven. Dichtstbijzijnde codering in Nieuwe Niedorp: WFR 051B (West-Friesland 051 bouwkunde). Cultuurhistorische typering: woonhuis (werkmanshuis). Periode van ontstaan: 1878. Waardering: hoge waarde. Motivering: provinciaal monument. Adres: Dorpsstraat 74 Nieuwe Niedorp. Overigens Dorpsstraat 74 bestaat niet meer en is nu Dorpsstraat 76. (red.) Mijn gevoel zegt: „Hier zit iets scheef of op zijn minst gezegd iets onderontwikkeld." Na telefonisch overleg met de provincie is me verzekerd dat de CHW-kaart, wat de bouwkunst betreft, in het gebied rond de Mar- tinus nog een invulling krijgt op een niet al te lange termijn. Werk aan de winkel dus. Voorbeeld 3 Derde kaart: archeologie. We klikken Zijdewind nog maar eens aan; code WFR 304A (West-Friesland 304 archeologie). Cultuurhistorische typering: historische stads- of dorps kern. Periode van ontstaan: late middeleeuwen. Huidig voor komen: deels bebouwd. Waardering: hoge waarde. Motivering: de begrenzing van deze historische kern is bepaald op grond van de historische kaart uit 1649 1659, schaal 1 25.000. De archeologische waarde van historische kernen bestaat uit de reeds aangetrof fen of te verwachten aanwezigheid, boven of onder de grond, van bouwhistorische resten en archeologische sporen en voorwerpen. Samen bevatten zij een veel heid aan historische informatie over ouderdom en ruimtelijke ontwikkeling van de dorpskern. Monument nummer 14-113 (14789). Voorbeeld 1 We zoeken op de cd-rom van West-Friesland de ge meente Niedorp op en klikken direct Zijdewind aan op de geografische kaart. We zien daar de Havenstraat gecodeerd onder nummer WFR 035G en dat staat voor West-Friesland 035 geografie. Als je vervolgens de code aanklikt, dan geeft de kaart aan: binnenwaterkerende kade of dijk. Huidig voorkomen: weg. Waardering: waarde. Motivering: kenmerkend zijn de binnenwaterkerende kaden die in dit geval dwars op de kade liggen. Door de hogere ligging werden dergelijke kaden vaak als weg gebruikt en ook nu nog is deze weg als dijk her kenbaar. De binnenwaterkerende functie is meestal verloren gegaan maar de verkeersfunctie niet. Ook deden deze dijken vaak dienst als ontginnings- en be- woningsas. De samenhang met de verkaveling is door herinrichting meestal verloren gegaan. Zeldzaam zijn dergelijke kaden in Noord-Holland niet. Toponiem: Priggedijk. Voorbeeld 2 De bouwkundige kaart van Zijdewind. Niets gecodeerd oftewel onbeschermd. Voor 't Veld en Moerbeek hetzelfde. Rechts: kaart uit 1650 met het klooster aan de rand van de Tjaddingvenne. Let ook even op de molen in Zijdewind. Onder: een kaart uit 1745 laat het klooster in verval zien.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 25