Een cultuurhistorische waardenkaart Een goed stuk gereedschap of een ten dode opgeschreven, goed bedoeld ambtelijk initiatief? Het is nu vijf jaar geleden dat enkele samenwerkende overheidsinstellingen tot een gedegen eindproduct, genaamd de cultuurhistorische waardenkaart, kwa men. Afgekort werd het de CHW-kaart, die bestond uit een prachtig uitgevoerde cd-rom en een mooie, rijk geïllustreerde handleiding. Zowel de cd-rom als de handleiding werden gelanceerd en uitgebracht met een efficiënte reclamecampagne die gericht was op alle overheidsinstellingen die omgaan of te maken hebben met ruimtelijke ordening en/of (her)inrichting van de leefomgeving, maar ook voor iedereen die zich interes seert voor bouwkunst, archeologie of geologie. Het was een gezamenlijk initiatief van de volgende instellingen: RAAP (een archeologisch adviesbureau), ROB (rijks dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek), RDSZ (rijksdienst voor de monumentenzorg), T.D.N. (topogra fische dienst Nederland) en stichting Welstandszorg. Al deze instanties werkten nauw samen met de provincie die als behoeder van deze kaart optrad. denk ik dan maar! Enkele maanden geleden stonden nog twee stolp boerderijen aan de kant van de Schermer, maar nu ligt er een en al grijs stopzand. Als ik me niet vergis, stond een van die desbetreffende stolpen zelfs op een landtong die in vervlogen tijden dus aan drie zijden omringd geweest moet zijn door het water van de in ongeveer 1170 ondergelopen Scher mer. Als dit voor archeologen geen interessante plek met een hoge beschermingsgraad is, dan weet ik het niet meer. Reden genoeg om eens met de desbetref fende instanties te gaan praten om er achter te komen waarom een dergelijk stuk historische grond zonder blikken of blozen met grote graafmachines werd geëli mineerd. Eerst heb ik de gemeente Alkmaar gebeld. De desbetreffende ambtenaar zei: „Nee, de oostelijke ringconstructie bedoelt u? Nee, daar gaan wij niet over. Dat werk wordt allemaal door de provincie geregeld." Ik merkte toen op: „Maar de gemeente is toch opdracht gever. Hoe zit het met clausules omtrent historisch erfgoed in een dergelijke aanbesteding?" „Die worden allemaal via de daarvoor geldende wegen en democra tische besluitvormen genomen!" „U bedoelt het college van B. en W.?" „Ja inderdaad, volgens de regels zoals het hoort." „Is het dan zo dat een gemeenteraad met een, laten we maar zeggen, hoog cultureel gevoel voor archeologie een betere beslissing neemt voor onze na zaten?" „Dat zijn uw woorden, maar inderdaad u bent als amateur-archeoloog beter af met een college van historica's dan met een college van postzegelverza melaars, alhoewel die toch ook wel gevoel voor cultuur hebben. Zij verzamelen en conserveren de drukkunst voor onze nazaten, nietwaar? En archeologie betekent toch ook het bewaren voor later, voor als men betere onderzoekstechnieken voorhanden heeft?" „Ja, en zo is het ook, dus maar niet met zo'n grote graafmachine vernielingen aanrichten, toch!" Een waardenkaart bestaat uit drie over elkaar liggende landkaarten met elk een aparte invulling naar onderwerp. Er is een archeologische, een historisch-geografische en een historisch-bouwkundige kaart. Op weg naar mijn werk word ik rond Alkmaar bijna dagelijks geteisterd door wegwerkzaamheden op de oostelijke ringweg waar men bezig is met fly-overs, tunnels, viaducten en nog meer van dergelijke kunst werken. Kortom, de schep gaat daar rigoureus de grond in ten behoeve van de expansiedrift van ons dagelijks verkeer. „Ach, de vooruitgang moet vort", Waaruit bestaat een waardenkaart? In het kort gezegd: uit drie over elkaar liggende landkaarten met elk een aparte invulling naar onderwerp. Er is een archeologi sche, een historisch-geografische en een historisch- bouwkundige kaart. Hier volgen drie voorbeelden van de waardenkaart.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 24