Piet in bejaardenhuis Maria Boodschap te Schagen Als er brood en kadetjes voor een uitvaart werden besteld, bakte men ook wel grote krakelingen. Een krakeling had een speciale betekenis in de liturgie. Het model stelde de drie-eenheid voor. Later werd deze gewoonte afgeschaft. Nu worden deze koekjes in het klein gebakken, lekker zoet, met veel honing en stroop en met veel suiker bestrooid. Toen we jong waren, wilden we allemaal bakker worden. Als je dan hoorde wat de werkelijkheid was, ging deze wens vanzelf over. Bij Jaap echter niet. Hij vond het een geweldig vak en net als de andere Sinnigertjes was hij een harde wer ker en een doorzetter. Hier in 't Veld zag hij een mooie jonge bloem die hem ook wel genegen was, zoals later bleek. Mietje was een welgeschapen, vrolijke en knappe dochter van Simon Groen en Marijtje Kuilboer. Wat wij in onze jonge jaren het oude huis van Stade- gaard noemden, daar was zij woonachtig. Haar vader was landbouwer. Omdat hij bij verschillende bakkers heeft gediend, kreeg Jaap het vak goed onder de knie. Hij had ook de ambitie om voor zichzelf te beginnen. Zijn aanstaande schoonvader wilde hem wel helpen en verkocht voor een heel schappelijke prijs een stukje bouwterrein aan Jaap. Dit was het laatste stukje op dit akkertje. Boven dien werd Jaap erop gewezen dat hij er terdege rekening mee moest houden dat hij met zijn zaak net tus sen twee bakkers in kwam te zitten en dat daardoor de spoeling wel zeer dun zou worden. Jaap had dit ook al voorzien, maar volgens hem had Portegijs de meeste klanten aan de kant van Nieuwe Niedorp en de Kampen en Van der Fluit was maar een koude bakker. „Bovendien", zei hij: „bak ik niet alleen brood maar ook alle soorten koek en gebak." Zo kwam in 1906 naast melkboer Jan Admiraal dan de tweede bakkerij in 't Veld. In dat jaar trouwde Jaap met zijn Mietje. Vroeg opstaan en hard werken, dat was het leven van een bakker, maar Jaap was dat wel gewend. Zijn vrouw hielp zoveel mee als zij kon in de bakkerij en de Geboortehuis van Piet Sinnige, anno 2006 winkel. Twee dochters werden er geboren: Marie en Nelie. Het ging goed met de zaak. Er kwamen steeds meer tevreden klanten. Helaas werd moeder Mietje zie kelijk. Er moest dus hulp in huis komen. Dat was met een zaak en een winkel niet altijd even gemakkelijk. Na een lang ziekbed is Mietje overleden. Jaap moest voor zijn gezin verder en nam een huishoudster in dienst. Deze jonge vrouw was Lena Spil en als we goed zijn ingelicht, dan was dat de dochter van zijn vorige baas Jan Spil uit Obdam die daar een flinke zaak had. Na verloop van enige tijd is hij met Lena getrouwd. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. Dat vond Jaap heel jammer want een opvolger voor zijn zaak was nog altijd een stille wens van hem. Verdriet en hard werken heeft vermoedelijk veroorzaakt dat Jaap plotseling en zeer onverwachts zonder een ziekbed in mei 1932 is overleden. In ditzelfde jaar is de bakkerij publiekelijk verkocht. Simon van der Stoop Szn, geboren in de Kampen, werd de nieuwe eigenaar. Bakker Zwart in Wervershoof was de laatste baas waar Siem werkte en het vak grondig leerde. Daar kreeg hij kennis aan een meisje en dat werd vaste verkering. Toen Simon de bakkerij had gekocht, gingen ze trouwen. Hij heeft een nieuw voorhuis aan de bakkerij laten bouwen met een winkel en een flinke etalage die voor die tijd zeer mo dern was. Hij trof het niet erg, want hij ging een slechte tijd tegemoet zo in de crisisjaren voor de oorlog. Met goed vakmanschap en flink doorzetten redde hij het toch redelijk goed. Tijdens de oorlog werd het als maar moeilijker. Klanten konden brood alleen met een bon kopen en de bakker kon slecht aan grondstoffen komen. Later was er ook een tekort aan stroom omdat dit ook werd gedistribueerd. Het werd steeds moeilijker om de mensen van hun dagelijks brood te voorzien. In de winter van 1944 was de winkel ook een depot voor de gaarkeuken. In 1946 verhuisde het gezin Van der Stoop met de drie kinderen, Siem, Tieny en Floor naar Krommenie, waar vader Siem een koekbakkerij had ge kocht. Deze is later voortgezet door zijn zoon Siem. Bakker Willebrands werd in 't Veld de opvolger. Ook die had te maken met veel concurrentie. Er waren hier drie bakkers, die al lemaal een stuk brood wilden ver dienen. Zo was het in de jaren na de oorlog voor alle bakkers geen vetpot. Hierna kocht tuinder Bertus Groot het pand en verbouwde de bakkerij tot voorraadschuur. De een komt, de ander gaat. Zo zijn B. Groot en zijn vrouw gegaan naar een plaats die wij niet kennen, maar we hopen dat het daar volmaakt is. Nu is hier het schildersbedrijf van de familie Gerritsen gevestigd. Bakkerij Jaap Sinnige, thans schildersbe drijf Gerritse, Rijdersstraat 48.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 19