Van „Hendrikshoeve" naar „De Wester" tZTeni7^van deng™> 1909 1920 1958 1959 1968 Oude-Niedorp- - - jachtakte is dfti5er e«a O Handte^tó iièni vervj Boedelscheiding. Na het overlijden van M.J.F. Wertheim gaat het over op zijn vrouw, Mathilde Salomonson en haar twee kinderen Hendrik en Cornelia. Jochem Waiboer, veehouder te Den Helder (Koegras), koopt de hoeve met erf, tuin en schuren en ruim 29 ha land. Na het overlijden van Jochem Waiboer in 1956 en zijn vrouw Aafje Bosman in 1958 komt er een boedelscheiding. 1/3 Hendrik Waiboer, landbouwer te Julianadorp. 1/3 Benedictus Waiboer, veehouder te St. Maartensbrug. 1/3 Jan Waiboer, directeur zuivelfabriek te Sexbierum. Johannes Theodorus Niek Bakker, veehouder te Sijbekarspel, koopt de boerderij en het land. De boerderij wordt gebruikt als veestal. Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.), gevestigd in Utrecht, koopt alles op. De boerderij wordt gesloopt en de landerijen verkaveld. Het hoofd van de *gi«g is verleend. machtiging is beperkt. C teekent" Po!itie of van dengene, die In het jaar 1920 kocht Jochem Waiboer, veehouder te Koegras-Den Helder, een kapitaal boerenspul midden in de Moerbekerpolder. Een huis, schuren, erf, tuin, bouwland, weiland en een stuk bos van zo'n 30 ha. Hij vertrok begin jaren '20 met zijn jonge gezin van Jetty's Hoeve naar de Hendrikshoeve te Moerbeek. Het gezin Waiboer bestond uit zes personen: vader Jochem, geb. 1880 aan de Westfriesedijk, gehuwd met Aafje Bosman, geb. 26 mei 1884 te Schagen en de kinderen: Hendrik, geb. 15 juni 1907, Neeltje, geb. 19 juli 1908, Benedictus, geb. 31 mei 1910 en Jan Johan, geb. 10 januari 1921 Alle vier kwamen ze op de wereld in Den Helder. Het boerenbedrijf had een zeer ongunstige ligging, achteraf en midden in de Oudendijkspolder. Om daar te kun nen komen, liep er een landpad naar toe. Wanneer de bewoners een keer naar het dorp wilden, waren ze genoodzaakt een tenminste zeshonderd meter lang pad te lopen dat zeer slecht was. Je liep op klompen of laarzen en aan het einde ruilde je die voor knappe schoenen om toch nog goed voor de dag te komen. En zo waren ze in de Moerbeek. Naar het 't Veld was dat drie kilometer de andere kant op. Vroeger werden de huizen op de gekste plekken, midden in de natte polder gezet. De mensen in dorpen en steden hadden er geen weet van hoe deze mensen, vooral in de winter leefden. Een postbode of bakker die regelmatig langs kwam, betekende vooral voor de oudere bewoners een lichtpuntje in hun vaak eenzaam bestaan. Vaak werden zij al opgewacht om de nieuwtjes uit het dorp te horen. Rond 1930 liet Jochem Waiboer een nieuwe boerderij bouwen in de Westermoerbeek. Deze hoeve werd „De Wester" genoemd, wat nog altijd op de boerderij is te lezen. Inmiddels waren de kinderen Waiboer al wat ou der geworden: Hendrik 23, Neeltje 22, Benedictus 20 en Jan 9 jaar. De oudste zoon Hendrik bleef als vee houder op de Hendrikshoeve. Na enkele jaren boeren, is hij daarmee gestopt en vertrekt hij naar Julianadorp. De hoeve werd toen eerst verpacht aan Piet Sinniger en daarna nog vele jaren aan de familie J. Hoedjes. Zij zijn de allerlaatste bewoners van de Hendrikshoeve geweest want in het jaar 1959 kocht Niek Bakker de boerderij om zijn jongvee te stallen. Bakker had ook de boerderij gekocht die vlak achter

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 16