De Oudendijkspolder De polder was gelegen tussen 't Veld en de Moerbeek. Eigenlijk was het een klein meertje van 10 ha water. Op aandringen van de eigenaars van de omliggende landen werd het meertje in 1642 drooggemalen. Hoewel de profijtengering waren, moesten er wel zware lasten worden opgebracht voor het onderhoud van de ringdijk en de molen, die moest constant blijven draaien om de polder droog te houden. Om de inge landen tegemoet te komen, kregen zij vrijdom van be lasting. In 1845 ging men over op andere bemaling. De ingelanden kwamen overeen dat de Oudendijkspolder en de Moerbekerpolder hun water dat werd uitgemalen in de Moerbekerpolder zou komen. In 1926 werd er een vijzelmolen gebouwd die werd beheerd door K.v.d. Oord tegen een jaarsalaris van f 52,-. Het was moeilijk om het water uit de landerijen te houden. Dus diende er een nieuwe bemalinginstal latie komen die het water direct op de Mient moest lozen. Het contract uit 1845 met de Moerbekerpolder moest verbroken worden, dat gaf tegenstand. Waiboer en Zijp verzetten zich tegen de afscheiding. In 1930 wist men tot overeenstemming te komen door bemid deling van Gedeputeerde Staten. De Hendrikshoeve stond in de Moerbekerpolder. Deze boerderij bestond al ver voor het ontstaan van het ka daster in 1832. Een bouwjaar is moeilijk te achterhalen. Op de kaart hierboven, die dateert van voor 1800, staat al de Hendrikshoeve. 1832 Pieter Koorn en Antje Koedijker, landbouwer en boerin te Oude Niedorp, zijn de eigenaars. 1846 Boedelscheiding. Het huis en erf, tuin en schuur met ruim 27 ha grond komen op naam van Pieter Koorn. 1852 Pieter de Boer, landman te Barsingerhorn, wordt de nieuwe eigenaar. 1876 De boerderij, erf, schuren en het land worden verkocht aan Klaas van der Oord, landman te Oude Niedorp, en zijn vrouw Van der Oord-Poot. 1885 Het boerenspul wordt geveild. M. Jacob Frederik Wertheim, notaris te Amster dam, koopt het op. De Hendrikshoeve met op de achtergrond de boerderij die het laatst werd bewoond door de familie N. Bakker.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 15