De Middenstand rond de Mariaschool De titel van dit artikel zal de huidige bewoners van 't Veld enigszins verbazen want alleen is nu nog het schildersbedrijf van Gerritsen tegenover de Mariaschool te vinden. Zo'n zestig jaar terug verdienden nog vier middenstanders rond de Mariaschool hun brood met hun negotie. Cor Schouten begon zijn manufacturenzaak ventend in Schagen. 't Veld had toen nog een kapperszaak, een manufac turenwinkel, een bakkers- en een fietsenzaak rondom de Mariaschool. We zullen de komende periode deze middenstanders de revue laten passeren en starten we met de manufacturenzaak van Cor Schouten aan de Rijdersstraat nr. 54, het huis dat nu bewoond wordt door Jan Wit en Lies Biersteker. Cornelis Schouten, de manufacturier, werd in Schagen geboren in 1907. Cor Schouten had een ambulante han del in stoffen en fournituren en met een transportfiets en later met een bakfiets ventte hij zijn waren uit in Scha- gen en omgeving. En zoals het een gezonde Hollandse jongen betaamt, ging hij ook op vrijerspad en trof in 't Zand de drie jaar jongere Zandtemer schone Alie van Duin met wie hij op 16 januari 1940 trouwde. Hij had in 't Veld aan de Rijdersstraat een huisje met het toenmalige nummer 307 gekocht voor f 2.800, dat hij uitermate ge schikt vond om daarin een winkel te beginnen voor zijn manufacturenhandel. Hij bleef venten langs de weg met stoffen, knopen, ritsen, ondergoed en kleding, terwijl Alie aanloop in de winkel bediende. Daar was ook van alles te koop, zoals garen, knopen, band, en stof. Nu was het niet zo dat Cor Schouten de enige was in de textiel- en woninginrichtingbranche. Nee, tegenover de kerk in 't Veld had je nog het winkeltje van de gezusters Prinz waar bijna hetzelfde assortiment werd verkocht en daar zwaaide Jo Kamp de scepter. Jo ventte ook langs de weg en deed aan woninginrichting. Maar ook Giel Moras ventte met fournituren en in Zijdewind had je dan nog Piet Tromp die ook nagenoeg in dezelfde branche zat. Dus het was hard werken, kwaliteit leveren en je moest niet te duur zijn. Dat venten langs de weg door middenstanders was in de veertiger en vijftiger jaren een algemeen verschijn sel. De mensen waren toen minder mobiel. Lang niet iedereen had een auto, een motor of een brommer en bijgevolg werd er zeker op het platteland erg veel aan de deur besteld en gekocht. Buiten de ventwijk, die Cor Schouten had, breidde hij zijn manufacturenwinkel uit met gordijnstof en ging vloerbedekking verkopen. De linoleumopslag was in de schuur die hij bij het huis

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 12