Kort na dit gesprek werd er gebeld. Weduwe C. stond voor de deur. Haar eerste man was een telg uit een zeer bekende muziekfamilie. Hij speelde al op jonge leeftijd orgel in de kerk van Waarland. De pastoor had hem ook gevraagd om in 't Veld te spelen. Hij heeft daar een keer gespeeld omdat men toen zeer omhoog zat. Kort hierna overleed hij. Deze man was goed verzekerd. Hij had een „dooienfondsje" van wel f 100. Dit bedrag werd aan de kerk uitgekeerd om er missen voor te laten lezen. Het was vroeger vrij normaal om zo'n levensverzekering af te sluiten. Omdat hij al heel lang in Waarland op het orgel speelde, was de begrafenis in Waarland. De collecte, en die was ongetwijfeld de moeite waard, werd naar de kerk van 't Veld gebracht, zodat er nog meer missen gelezen konden worden. Dat gebeurde echter niet. De weduwe stond daarom nu voor de deur om eens te vragen hoe dat zat. „Oh", zei de pastoor, „dat is een foutje van mij. Dat is erg slordig." En daar was de mevrouw het wel mee eens toen ze nog een keer naar de toog van de pastoor keek. Hij zou het in orde maken. van hem af. Zomaar ontslaan was in de ogen van de parochianen niet bepaald netjes. De pastoor stelde daarom voor om het loon met f 1 per week te korten en de huur van het kostershuisje naast de kerk te verho gen. Iedereen was het met dit voorstel eens, alleen de koster niet. Die verhuisde in 1937 naar Schagen en werd met zijn spaarcentjes liefdevol door de nonnetjes van huize Maria Boodschap verzorgd. Dinsdag 3 juli 1956 Omdat Jan dicht bij de kerk woonde, was hij vaak de klos. Ook deze ochtend stond de elfjarige als misdienaar aangekleed in de sacristie te wachten op de pastoor. Het gebeurde wel vaker dat hij laat kwam, maar deze keer duurde het wel erg lang. Kapelaan Den Hollander zei tegen Jan: „Ga hem maar roepen." Jan ging naar boven en klopte op de deur. Toen er niet gerea geerd werd, deed Jan de deur open en zag de pastoor in zijn stoel zitten. Het was hem gelijk duidelijk dat de pastoor overleden was. Hij rende naar beneden en brulde tegen pastoorsmeid Jopie dat de pastoor dood was. Tegen de kerkgangers werd gezegd dat de mis niet doorging en dat ze naar huis konden gaan. Ook Jan ging naar huis maar was zeer ontdaan. De pastoor moest nog wat regelen. Het pad tegenover de kerk liep tot aan een boerderij dat ver in het land aan de kaai lag. Daar woonde een groot gezin. Ze hadden het niet breed. De jongste had rood haar en was een beetje de verschop peling. Had de pastoor daarom medelijden met het gezin? Er lagen kinderen op de grond te slapen en dat kon niet, zo vond de pastoor. Hij moest voor dit gezin nog een ledikantje regelen. Normaal gesproken had hij dat zelf willen betalen maar ondanks een aardige erfe nis had hij niet veel meer. Gelukkig wilde het armen- fonds hem wel helpen. Hij liep nog even de kerk in om nog een en ander klaar te zetten. 's Avonds had hij nog een korte vergadering met en kele kerkmeesters. Het ging over koster V. die van wege zijn leeftijd niet zo veel werk meer kon verzetten. Omdat er in die tijd nog geen pensioen of AOW was, ging men zo lang mogelijk door met werken. Dat deed de koster dus ook. De pastoor wilde eigenlijk wel De pastoor zou in augustus van dat jaar zijn 50-jarig priesterjubileum vieren. Men was daarom onder leiding van burgemeester Kalb bezig om een toneelstukje voor de pastoor in te studeren. De voorbereidingen voor dit feest werden beëindigd want onze markante, merkwaardige, joviale, geestige, slordige en bazige pastoor was niet meer. De familie L. heeft het hout van het konijnenhok van de pastoor, genaamd Martinus Burgerei, op een gegeven moment gebruikt om er een zandbak van te maken. Als zij de kinderen in het zand zagen spelen, dachten zij vaak aan de pastoor. We hopen dat u door deze tachtig gekoppelde anekdo tes nog vaak zult denken aan deze markante man die voor de parochie veel betekend heeft. Tijdens een ge sprek over de pastoor zei iemand: „Het was een goede man want hij is rijk geboren en arm gestorven."

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2006 | | pagina 11