vak geleerd. Hij was van vele mark ten thuis. Hij timmerde graag langs en aan de weg. Ook op het land vertoefde hij graag. Piet zat vol humor. Zo is het gebeurd dat hij met de aanspreker, die in het dorp de mensen moest vertel len wie er overleden was, midden op straat de horlepiep ging dansen. Dat overlijden moest volgens Piet gevierd worden. U moet begrijpen dat er in die tijd, zo rond 1888, nog geen begrafenisondernemers waren. In zijn jeugdjaren moet Piet een echte boef zijn geweest. Uit balorigheid heeft hij eens de kar van groenteman Volk erts omgekiept. Deze groenteboer woonde in het huis waar nu de heer W. Koenis woont. Piet Jong heeft indertijd deze zaak overgenomen. Het gebeurde wel heel erg snel. Toen Jong hoorde dat Volkerts zijn handel te koop had, stak hij bij zijn toenmalige baas zijn panschop in de grond en ging naar Volkerts. Als niemand zijn schop heeft gevonden, dan staat die er nu nog. Piet Sinnige kreeg serieuze verkering in het dorp Op meer met ene Afra Schotten. Hij was ondertussen zijn wilde haren een beetje kwijt geraakt en had de laatste jaren netjes geleefd en behoorlijk gespaard. Dat kwam hem nu goed van pas Naast de boerderij van Dirk Burger kocht hij een hoekje grond van deze boer en liet daarop een nieuw huis zetten met voldoende ruimte om zijn vak van schoenlapper en barbier uit te kun nen oefenen. Aan de westkant woonde buurman Piet Burgmeijer, een goede buur en ook net als Piet zelf een vrolijke spotboef. In het jaar 1903 op zeven juni is Piet met zijn bruidje Afra Schotten getrouwd. Dit moet een dubbel feest zijn geweest want naast dit huwelijk werd ons dorp uitgebreid met een dubbele zaak en dat laatste zal ook wel gevierd zijn, zo neem ik aan. Het schoen makersvak heeft hij vermoedelijk geleerd bij Hurkmans in Zijdewind. Zo is in 't Veld een kern van zelfstandigen gekomen. Later werden ze middenstanders genoemd. In het dorp waren toen gevestigd een barbier, een schoenlapper, een timmerman, een schilder, kruideniers, een groenteboer, een vrachtschipper, niet te vergeten een stoffenwinkel voor garen en band en lest best café De Vriendschap met een wagenmakerij. Het werd zo een echt dorp en dit alles vlakbij en naast de nog maar vijftigjarige Martinus-kerk. Als barbier werd Piet ook vaak gevraagd voor het afleggen van overledenen. Als het een man betrof, moest hij deze scheren voor zijn laatste reis. Timmerman Burgmeijer timmerde de kist en Piet werd gevraagd om te helpen bij het kisten. Deze dingen behoorden ook bij zijn beroep. Piet was ook een grote dierenvriend. Hij had een geweldig mooie en grote bok ter dekking voor andere geitenbezitters staan. De meesten onder ons zullen wel weten dat zo'n beest in een bepaalde tijd van het jaar geweldig kon stinken. Het was dan in die periode dat enkele vrienden besloten deze kapper eens te grazen te nemen. Frans Jong, Piet Burgmeijer en Piet van Trienen waren deze rakkers. Op zaterdag, de avond van het scheren en teuten in de scheersalon, werd de afspraak uitgevoerd. Ze gingen, zoals was afgesproken, niet tegelijk naar binnen. Ze hadden geloot wie als eerste ging. Buurman Piet kwam binnen en nam met een uitge streken gezicht plaats. Tijdens het inzepen en de babbel van ons kappertje zei de timmerman: „Piet, wat stinken je handen van die rot bok". Toen ging deze goede man zijn handen grondig wassen want de klant is immers koning, zoals het gezegde luidt. Na deze klant kwam al spoedig een van de volgende vrienden. Die nam plaats en zei: „Wat is het rustig bij je". Hij liet zich inzepen terwijl Piet over alles en nog wat kletste. Nadat de barbier het mes met zwierige halen op zijn on misbare scheerriem had aangezet en met scheren begon, zei de tweede klant: „Piet, man, heb je soms een haring eten wantje handen stinken als een bokking?" „Daar begrijp ik niks van, ik heb ze pas nog gewassen", zei Piet. Hij ging het nog eens dunnetjes overdoen. Inmiddels werd zijn humeur er niet beter op, zoals begrijpelijk is. Deze klant was amper de deur uit toen de volgende deugniet zich meldde voor een knip- en scheerbeurt In verband met de privacy van deze 6 Vader Piet Sinnige en zijn echtgenote Afra Schotten geportretteerd in 1900

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 6