BLONDONA BRUNETTA Weg met stof en etenswalm kon het huisje van Bijwaard huren. De Rijders- weg was nog onverhard, alleen in het midden was er een zogenaamd paardenpadje van straatstenen. In de herfst en in de winter was deze weg bijna onbegaanbaar. Het huisje stond bijna op de hoek van de Zwarteweg. Dat was toen niet meer dan een landpad. In dat huisje werden drie welgeschapen zonen geboren. Zij kregen de namen Piet, Jan en Jaap. Moeder Neel en vader Pieter waren bar trots op dit stel maar er ontbrak helaas een dochter. De mannen Sinnige waren al jong echte strebertjes, hielden van aanpakken en keken op jonge leeftijd al vooruit. Piet werd hulpje bij een veedrijver. Vaak moest hij 's nachts of in de vroege ochtend naar de markt in Schagen. Daar kwam hij tot de ontdekking dat de boeren en de burgers zich door een barbier lieten scheren voor een paar stuivers. Dat kan ik ook, dacht Piet. Thuis deed hij het voorstel om het uit te proberen op zijn vader en zijn broers. Hij moest lang praten om hen ervan te overtuigen dat ze niet alleen nu maar ook later, als hij dit vak kon uitoefenen, goedkoper uitwa ren. Praten kon Piet als de beste en dat kwam hem vaak van pas. Zo gezegd, zo gedaan. Het eerste slachtoffer was vader Pieter. Op een paar sneetjes na lukte het vrij aardig. Jan vond het ook wel goed en was nummer twee op de slachtbank. Het verliep niet hele maal vlekkeloos. Jaap wilde eerst de kat uit de boom kij ken en bedankte voor deze eerste ronde. Moeder Neel bekeek het drama met argusogen. Zij zag het helemaal niet zitten want toen ze het afwasteiltje op de stoep ging legen, kleurde de hele sloot rood van het bloed. Vader en Jan zaten die avond met hun gezicht vol met plukken watten. Het waren net aanstaande kerstmannen in de maand mei. Volgens Piet zou het de volgende week be ter gaan want hij had iemand op de markt gesproken die hem had verteld hoe het moest. Hij moest eerst kijken naar de stand van de haargroei. Met deze gegevens en met zijn vlotte babbel ving de volgende slachting aan, zoals Jaap dit noemde. Nadat Jaap dit had bekeken, offerde hij zich ook op. Volgens hem was dat om Piet te helpen. Zo is dan na een paar weken een barbier in het dorp gestart. Ook Jan heeft zich hierin bekwaamd. Kort nadat de heren selfmade-barbiers volgens vader Pieter en broer Jaap het vak onder de knie hadden, heeft Piet zich een vaste standplaats weten te machtigen in café De Moriaan te Schagen. Hij hield daar op marktdagen zijn spreekuur want hij was overtuigd van zijn goede kijk op zijn edele knipkunst. Menig boer en burger is door deze bijdehante snuiter tijdens zijn vlotte babbel geknipt en geschoren. Ook de handel schuwde hij niet want vee, vooral kleinvee, was zijn hobby. Piet had meer in zijn mars want hij had ook het schoenmakers- SCHOON EN ZACHT EN GLANZEND HAAR. voor blond hmar voor donker hsêr SHAMPOO VAN VINOUA In de voormalige bakkerij van S. v.d. Stoop begon Jb. Sinnige zijn kapperscarrière. en kamen- doen belagen dagetyka Uw haar. Geef bet ztyn glans en soepelheid terug, waa bet geregeld met Blondonaof Brunetta. Vermijd zeep, daar wordt Uw baar droog en dot van. Zo'n pakje Blondona of Brunetta bevat, voor édn kwartje, de heerlijke ver- frlaalngdieUwbaar zonodig heeft. Dit overvloedig schui mend shampoo van Vlnolla la geheel alkallvrQ - daarom worden Uw krullen er zo zacht en glanzend van!

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 5