Arie toont trots zijn mooie piepers van eigen grond. Op de achtergrond is nog een stukje van de Mariahoeve te zien. Daar had Joost wel oren naar. 't Was een mooi huis, een prachtig huis. Jaap Kramer had het gezien toen het verbouwd was en zei: „Ik vind het lang zo mooi niet meer." Het was ook niet meer zo mooi. Het was een beetje in tweeën. Dus eerst alles achter verbouwd, alles in orde gemaakt met een jongen van De Waard, Cor de Waard. Het was Joost zijn kameraad. Toen vóór eerst een woning gemaakt. Eerst een muur ertussen en die grote deuren eruit gehaald. Tussen de muren allemaal van die dekens van wol om het geluid te dempen, tot bo ven aan toe. Zo gingen ze aan het bouwen. Ze zijn wel anderhalfjaar bezig geweest, hoor. Ze kregen vóór een hele mooie woninkje, een hele mooie kamer en slaapka mer, een heel mooie keukentje met closet, klein hoor, en een douche. De mooie hal bleef, het trapje naar boven bleef en bovenaan waren twee slaapkamers en een mooie hangkast. Dus het was een lief woninkje. En toen is Joost getrouwd. Wacht eens effen, wanneer was dat? In 1963. Welke maand? Dat weet ik niet meer. In '63 is Joost getrouwd. We waren naar voren getrokken en zij kwamen achter te wonen. Eerst zou Joost vóór komen te wonen maar dat vond hij later niet zo goed. Hij zei: „Als wij later kinderen krijgen, dan heb ik meer aan achter. Daar is meer ruimte. Jullie zijn met zijn tweeën." Dat was ook zo. We hebben er in rust en vrede gewoond, zeven jaar. Oh, Joost is in september getrouwd, dat was in '63. Op 10 april '70 gingen we daarvandaan. We hadden al eerder bij zo'n bejaardenhuisje gekeken maar ik vond dat we toen nog te jong waren. Ik was 67 en Arie 77. Op een gegeven moment kreeg Arie bericht van Broxterman die zei dat de oude Suiker uit zo'n bejaardenwoning zou gaan en hij vroeg of we interesse voor dat huisje hadden. „Nou", zei Arie, „we moeten er een nacht over slapen en dan zeggen we ja of nee." 's Morgens zei vader ja. Op 10 april kwamen we er. Jan Droog heeft ons de eerste keer meegenomen. Nic Wit kwam en heeft ons tot en met geholpen. Die zag ons hier rommelen. De eerste wagen was in huis toen wou ik met de tweede wagen meegaan. Jan Droog zei toen: „Juffrouw, je blijft hier." Dus toen ben ik zo hier ingebur gerd. Liek Droog kwam in het huisje te wonen samen met Piet Koopman die nu op het terrein van Nic Mak wonen. Een week of drie, vier later trouwde Katja Baay. We waren te bruiloft genood en ik had van de voordeur twee sleutels. Ik had altijd nog die ene sleutel. De bruiloft was zo'n beetje afgelopen en we moesten naar huis. Joost zou ons naar 't Veld brengen. In plaats te wachten op Joost liepen we stijf gearmd naar onze oude voordeur. Ik draaide het slot open en stond bij Liek Droog in de keuken. Zo was ik dat loopje die 30 jaar gewend. „Nou", zeg ik, „liefje, neem me niet kwalijk, we staan in het ver keerde huis." Toen heeft Joost ons naar het goede huis gebracht. Nou, we hebben samen hier geleefd, tien jaar gelukkig samen. Nu ben ik alleen, dus ik ben uitgepraat. We hebben nooit geen ruzie gehad, de mensen konden goed met ons opschieten. Arie heeft verschrikkelijk genoten, hij had altijd geld genoeg. Hij was 43 jaar toen hij trouwde en kreeg een hele goede vrouw, al zeg ik dat zelf. Ook al was ze van Duitse afkomst. Hij kreeg drie hele lieve kinderen en hij is 88 jaar geworden. Doen jullie dat maar na. Adrianus Groen is op 14 mei 1980 overleden. Arie heeft altijd gezegd: „Geen getreur aan mijn graf, geen dure grafsteen, hou je geld maar en kom er niet staan te janken en te schreeuwen. Een kruis moet Joost maken, wit geschilderd, en met zwarte letters moet erop staan: Hier rust Arie Groen, hij heeft naar waarde genoten. En meer niet. Zal je dat beloven moeder?" Ik zei dan elke keer weer tegen hem: „Nee!" Jaap Kramer kwam hier om een grafsteen uit te zoeken en ziet me opeens zo verschrikkelijk lachen. Hij zei: „Mevrouw Groen, waarom lach je zo?" Toen heb ik Jaap Kramer uitgelegd wat Arie altijd had gezegd. „Nou", zegt Jaap Kramer, „dat kunnen we toch niet maken, mevrouw Groen." Ik zei: „Nee, natuurlijk niet." Dat was Arie. Hij wou het zo. We hebben op de grafsteen de volgende tekst laten zetten. Adrianus Groen: geboren op 9-9-1892 en ge storven op 14-5-1980 In liefde gedenken we mijn lieve man, onze vader en opa. (Naar een film van Jan Hoebe, in 1986 opgenomen) :0 Op 8 november 1992 overleed Bar bara Groen-Wagner, in Zijdewind en omstreken beter bekend onder de naam Bets van Arie.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 20