In gesprek met burgemeester Franc Weerwind Mevrouw Jeanette Huisman ontvangt mij bij de receptie en neemt mijn schrijfblok over, omdat ik me met krukken door het gemeentehuis van Niedorp moet begeven. Ik heb nog een kort gesprek met wethouder Beers. Hij had een keer met kerst het gemengd koor van de Martinuskerk uit de brand geholpen toen St. Cecilia zonder organist zat. Vervolgens zit ik tegenover burgemeester Weerwind die het gemeentelijk monumentenbeleid in zijn portefeuille heeft. Voor de Stichting tot behoud van historisch erfgoed 't Veld-Zijdewind-Moerbeek is monumentenbeleid op het niveau van gemeentes, provincies en het rijk belangrijk omdat immers het doel van onze stichting behoud van historisch erfgoed is. We hebben het dan ook over de beschermde dorpsgezichten van Barsingerhorn (provincie) en Kolhorn (rijk) en de West-Friese Dijk (provincie). Hoe zit het nu met tal van prachtige panden in Niedorp, zoals Doornestaete en het oude postkantoor aan de Bosstraat in Winkel, de voormalige hervomde pastorie en de openbare lagere school van Nieuwe Niedorp, de St. Martinuskerk met pastorie, de Mariaschool, het oude bankgebouw en het gemeentehuis in 't Veld? De burgemeester heeft een even kort als duidelijk antwoord. Op zijn bureau ligt een nota onder de naam: cultuurhistorische inventarisatie in de gemeente Niedorp. De inventarisatie is gemaakt door Klaas Kuipers, kunsthistoricus uit Schagen, Aat Wit, voorzitter Historisch Niedorp, A. Roël, gemeenteraadslid Niedorp, Jan Eichhorn en historicus Henk Komen. Zij hebben degelijk en deskundig gekeken naar panden die meerwaarde hebben en bescherming behoeven om te worden behouden voor het nageslacht. Voor 't Veld heeft de commissie onder meer de St. Martinuskerk met pastorie, restaurant De Vriendschap, de Mariaschool en enige boerderijen in de inventarisatie opgenomen. In Zijdewind Landmans Welvaren en evenals in Moerbeek tal van boerderijen. Voordat er sprake kan zijn van een gemeentelijk monumentenbeleid, moet eerst een goed kader worden gevormd en dient ruimte te worden geschapen in de gemeentelijke begroting. Burgemeester Weerwind benadrukt de vrijwillige samenwerking. Als Niedorp subsidieert, is er ook sprake van inbreng van de gemeente, zonder van bedilzucht te spreken. Hier is het principe van toepassing van: „Voor wat, hoort wat". Aan het gemeentelijk monumentenbeleid wil de gemeente Niedorp vormgeven. Dat is al een heel belangrijk gegeven. In dit kader wijst hij op het succes dat door oud-burgemeester Y. Dijkstra is geboekt in Kolhorn dat nu bescherming van het rijk geniet. Het moet worden gezegd: „De heer Dijkstra zag dat goed". Kolhorn is nu met zijn beide musea aan de oude West-Friese Dijk een cultuurhistorische parel van de gemeente Niedorp. In Leidschendam bewoonde onze kersverse burgervader destijds een pand uit de zeventiende eeuw dat hij liet restaureren om het in oude staat terug te brengen. Het is duidelijk dat burgemeester Weerwind een cultuurhistorische link kan en gaat leggen met het rijke Niedorpse verleden. Onze stichting tot behoud van historisch erfgoed wil hem daarbij helpen en zal hem met belangstelling volgen. Jan J.Jong, voorzitter. Burgemeester Franc Weerwind tijdens installatie.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 3