8 De eerste generatie Groen op de kleine boerderij. In het jaar 1909 traden Gert Groen uit 't Veld en Neeltje de Wit uit 't Zand in het huwelijk. Gert was de jongste zoon van een boerengezin met vier kinderen. Hij was zoon van Simon Groen en Marijtje Kuilboer. Neeltje kwam ook uit een boerengezin en was de vijfde van de elf kinderen van Pieter de Wit en Maartje Kuilboer. Neeltje was nog jong toen zij bij familie in 't Veld diende. Dat was tegenover de boerderij waar het gezin Groen woonde en zo hebben ze elkaar leren kennen. Na hun huwelijk hebben ze de eerste tijd in 't Veld gewoond waar ook hun eerste kid Antoon is geboren. Daarna hebben ze een korte tijd in een boerderijtje aan de Middenweg in Heerhugowaard gewoond. Daarna zijn ze in een bur gerhuisje tegenover de Mari- aschool in 't Veld gaan wonen. Daar zijn hun volgende zes kinderen geboren. In het voorjaar van 1926 kregen ze de gelegenheid om het kleine boerde rijtje te pachten omdat Jan Wit en Bet Ligthart naar de grote boerderij verhuisden. Ze zijn toen met hun jonge gezin en met ome Willem naar dat knusse stolpje aan het eind van de Zwarteweg in de Kampen getrokken, waar hun jongste zoon in datzelfde jaar werd geboren. Ome Willem, de broer van Gert, heeft altijd bij het gezin Groen gewoond. Het was een goede man met en zacht karakter. Alle kinderen Groen hielden veel van hem. Hij hoorde er echt bij. Ome Willem overleed op 4 april 1945. De familie Groen zat vol energie, creativiteit en sporti viteit. Vader Gert Groen was in 1930 medeoprichter van de voetbalclub VZV, toen nog Rood-Wit geheten. De club kwam bij de familie Groen tot z'n recht. Het kwam regelmatig voor dat alle Groenen in één elftal speelden met Antoon in het doel. Wim was een fanatiek atleet. Als hardloper sleepte hij vele prijzen in de wacht. Ook hadden beiden een bijzondere gave. Het uitoefenen van de teken- en schilderkunst ging de jongste en de oudste van het gezin Groen goed af. Ze maakten de mooiste schilderijen die in de hele omgeving vele Zijdewinderkermis 1939. Voorde boerderij van opa Tesselaar en een stukje van de winkel van Van Buuren. V.i.n.r. Piet Groen, Simon Groen en Gert Groen op de paarden, en Niek Tesselaar. woonkamers sierden. Door Antoon werden zelfs wanden beschilderd. Hij beschilderde bijvoorbeeld in een klas van de jongensschool een wand met Oudhollandse tafe relen. Helaas is dat allemaal bij de sloop van de school verdwenen. Verder waren de Groenen dol op paarden. Deze wer den zowel voor het werk op de boerderij als voor de sport gebruikt. Tijdens de dorpskermissen van vroeger werden er harddraverijen voor boerenpaarden georgan iseerd. Dit waren bijzonder spectaculaire wedstrijden. Het waren afvalraces waarbij je gewoon los op je paard zat. Er was dus geen sulky achter de paarden. Degene die het eerst aan het eind van een parcours was, had gewonnen. Omdat Gert vaak met twee paarden mee deed, gebeurde het wel eens dat beide paarden in de finale stonden en zo aan het eind van de wedstrijd tegen elkaar moesten strijden om de eerste en tweede prijs. Er moest dan iemand gevraagd worden om op een van de twee paarden mee te draven zodat er twee prijzen in de wacht gesleept konden worden.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 24