T - -1 -<?>, - r r a De grote boerderij In 1863 bouwde Dirk Kuilboer aan het eind van de Zwarteweg een grote boerderij met een schuur. Toentertijd was het adres Moerbeek 238, later werd het Zwarteweg 258 en nu is het Zwarteweg 24. Dirk heeft twaalf jaar mogen genieten van deze mooie stolp, want in november 1875 werd Corneiis Buis, landman te 't Veld in de gemeente Oude Niedorp, eigenaar van de boerderij. Deze Corneiis zorgde er inderdaad voor dat het modderpad naar zijn boerderij werd verbreed en een beetje verhard. De Zwarteweg was geboren. In datzelfde jaar werd de kleine boerderij gebouwd maar die was veel eenvoudiger opgezet. Die had niet eens een voordeur, de deur die in West Friesland meestal alleen maar werd gebruikt bij een huwelijke en een begrafenis. In juni 1883 koopt Arien Commandeur, president van het college van hoofdingelanden van West-Friesland en burgemeester van Wognum, de boerderij met de schuur en het gras- en bouwland voor een bedrag van f 21.000. Na zijn overlijden in februari 1890 komt het boerenspul na een boedelscheiding op naam van de volgende erfgenamen. Allereerst is dat natuurlijk de weduwe van Arien Commandeur, namelijk Maartje Tool. Dan komen we de naam van de oudste zoon in het kadaster tegen. Dat was Klaas Arienszoon Comman deur, burgemeester van de gemeente Wognum. Het tweede kind van Arien was dochter Maartje Comman deur. Zij was in gemeenschap van goederen getrouwd met landman Corneiis Buis, die in Oude Niedorp woonde. Zeven jaar nadat hij de boerderij aan zijn schoonvader had verkocht, werd hij weer (mede-) eigenaar. Ook het derde kind van Arien was een dochter. Deze Elisabeth Commandeur was in gemeen schap van goederen getrouwd met landman Corneiis Dekker en zij woonden in Spanbroek. Drie maanden voor het overlijden van pa Commandeur, op 10 no vember 1889, was zijn dochter Catharina gestorven. Daarom werd haar man Jan Ruiter, landman te Wognum en voogd over zijn minderjarige kinderen Jansje en Maartje Ruiter, als mede-eigenaar van de hoeve in het kadaster opgenomen. Ook deze boerderij en de landerijen werden in 1904 door het Roomsch Catholiek Jongensweeshuis opge kocht. Vanaf die tijd kon men deze boerderij alleen maar van het weeshuis pachten. Zo werd in 1905 vader Daan Scholten, die getrouwd was met Petra Balvert, de eerste pachter. Na de dood van vader Daan in 1921 pachtten zoon Willem Scholten en zijn vrouw Johanna Spruijt deze boerderij. Vijfjaar later verhuisden vader Jan Wit en Bet Ligthart van de kleine boerderij naar de grote boerderij. In 1961 werd de boerderij verpacht aan zoon Jan Wit en Riet van Stralen. Zij konden de stolp met schuren en een stuk weiland in 1975 van het weeshuis kopen. Sinds 1989 zijn aan de kant van de Zwarteweg Willem Roozing en Wilma van Herk, u weet wel van Roozing Groenpartners, eigenaars van de helft van de grote boerderij. Aan de kant van de Hartweg wonen Cor van Herk en Lion Poland in de andere helft van deze grote boerderij. V.l.n.r. Simon Ligthari Jzn., boerenkecht, zijn zuster Elisabeth Ligthart Jd. met paard en Jan Wit Jz. voor de noordkant van de grote boerderij in 1927. Daan Scholten, de eerste pachter van de grote boerderij, leefde van 1846 tot 1921.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 20