De grote en de kleine boerderij vóór 1859 eigenaar was van „een perceel bosch", De kleine boerderij, eenvoudig en zonder voordeur. Begin 1900 West Moerbeek 237, later Zwarteweg 260 en Zwarteweg 26, thans Hartweg 3 dat aan het eind van de Zwarteweg gelegen moet hebben. In dat genoemde jaar werd het perceel toegekend aan een Petrus Joannes Koorn die medisch doctor was in Amsterdam. Het is niet duidelijk of dit een erfenis van die Kooren uit Alkmaar was. De achternamen werden niet precies hetzelfde in het kadaster opgeschreven maar dat gebeurde vroeger wel vaker. Met de schrijfvaardigheid was het toen droevig gesteld. Veertien jaar later werd het perceel verkocht aan koopman Izaak Elzas uit Alkmaar. Een jaar later, dus in 1874, werd landman Klaas Kos Jacobszoon uit Heerhugowaard eigenaar van het perceel. In datzelfde jaar kwam er een landmeter om de grootte van het stuk grond te bepalen. Deze had berekend dat het een oppervlakte had van 15,9 ha. Zo'n 200 jaar geleden was in de gemeentes Nieuwe Niedorp, Winkel en Oude Niedorp nog ongeveer 100 ha. bos dat voornamelijk bestond uit essen, elzen en wilgen. Het hout werd meestal gebruikt voor verwarming van de huizen. Bekend is dat ene Kooren uit Alkmaar Klaas Kos zag er wel brood in want in 1875 werd een kleine boerderij op dat stuk grond gebouwd. Dit stolpje staat nu nog aan de Hartweg, nummer 3. Vroeger had het als adres West Moerbeek 237, later werd het Zwar teweg 260 en daarna Zwarteweg 26. Om er te komen moest men over een slecht, onbegaanbaar pad. Aan het eind van dat smalle weggetje was er een bruggetje over de Molensloot en dan moest men rechtsaf nog zo'n 100 meter langs de genoemde sloot. Ook de buurman van Klaas, Comelis Buis, moest over dit modderig landpad en die kreeg er zo genoeg van dat hij in 1874 of in 1875 geheel voor eigen rekening de Zwarteweg aanlegde en met puin en grint verhardde. Deze veehouder woonde in de grote boerderij maar daarover straks meer. In het verlengde van de Zwarteweg, tegenwoordig Door- braakweg 4, stond de molen van de Westerkamper- polder. Vergaderingen van het polderbestuur werden tot 1894 in de molen gehouden. De bestuursleden moesten dus ook over de Zwarteweg, dat vooral in de herfst en in de winter zeer modderig en bijna onbe-gaanbaar was. Verschillende keren hebben gebruikers van het pad aan de gemeente Oude Niedorp gevraagd om de weg te verbeteren en ook om die door te trekken naar Westermoerbeek. Dat kleine boerderijtje lag inderdaad ook dichter bij Moerbeek dan bij 't Veld. Bovendien moet men bedenken dat 't Veld in die tijd ook maar een gehucht was met maar 30 huizen, dus was dat niet veel groter dan Moerbeek. Klaas Kos heeft niet lang plezier gehad van dat afge legen plekje want in 1877 vond er een veiling plaats en de boerderij met het land kwam in handen van landman Dirk Haarkamp uit Obdam. Na acht jaar is het verkocht aan mevrouw Francoise Josephine Basquin die in Amsterdam woonde. Net zoals veel boerderijen in deze omgeving werd dit kleine boerderijtje in 1901 opgekocht door het Roomsch Catholiek Jongensweeshuis, een stichting gevestigd in Amsterdam. Vanaf die tijd kon men het boerderijtje nog alleen maar van het weeshuis pachten. Het is bekend dat in 1906 het stolpje werd verpacht aan Wilhelmus Scholten en Johanna Spruijt. Na vijftien jaar kregen zij vanwege het overlijden van zijn ouders de kans om met hun grote gezin te verkassen naar de grote boerderij. Vanaf 1921 konden Jan Wit en Bet Ligthart het toen pachten. De geschiedenis herhaalde zich! Ook dit gezin verhuisde in 1926 van de kleine naar de grote boerderij. Vanaf dat moment tot nu toe hebben er alleen nog maar families Groen gewoond. Van 1926 tot 1950 waren dat Gert Groen en Neeltje de Wit. Daarna pacht ten Gert Groen en Tinie Leegwater de hoeve. In het jaar 1992 komen de boerderij, het woonhuis, het erf en de schuren op naam van Gerard Groen en Lily Schaut.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 19