De Indiëgangers uit 't Veld en Zijdewind Wellicht kent u ze, maar misschien ook niet, Jan Jaspers uit Zijdewind, Piet Poland uit 't Veld, Kees Ruiter uit 't Veld, nu wonend te Wageningen, Jan Wit Niekzoon uit de Kampen en mannen, die al zijn overleden als Piet Bruin 't Veld/Zijdewind en Eef Hoebe uit 't Veld. Eén dorpsgenoot uit Zijdewind heeft het met zijn leven moeten bekopen. Gerard Buren sneuvelde op Java. De gedenkplaat hangt naast de hoofdingang van onze Martinuskerk. Het volgende verhaal hebben Jan Jaspers en Piet Poland ons medegedeeld. Al jaren was Indië een Nederlandse kolonie, maar werd in de tweede wereldoorlog door de Jappen in bezit ge nomen. Het inlandse verzet, zowel tegen de Hollanders als tegen de Jappen, wilde onder leiding van Soekarno Indië onafhankelijk maken en Nederland legde zich daar uiteraard niet bij neer na al die eeuwen beheer over die grote eilandengroep. Daardoor raakte Nederland in een langdurige en bloedige strijd gewikkeld. Door troepenzendingen van vrijwilligers, beroepsmilitairen en dienstplichtigen moest daar orde op zaken gesteld worden om het Nederlandse gezag herstellen. Ook het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (K.N.I.L.), waar vele Indonesiërs in gelegerd waren, vocht aan de zijde van Nederland. De eerste dienstplichtigen kwamen in 1946 in Indonesië aan. In de periode maart 1946 tot maart 1947 groeide het Nederlandse leger uit tot 100.000 manschappen. Het Nederlandse leger was wel beter be wapend dan de opstandelingen maar de aanvallen van de Indonesische strijdgroepen waren fel en gevaarlijk. Uiteindelijk kwam Nederland onder grote politieke druk te staan en er werd diplomatiek onderhandeld om een politieke oplossing voor het conflict te vinden. De VN en de Verenigde Staten gingen zich er ook mee bemoeien en onder deze druk werd het offensief op 5 januari 1949 gestaakt. Toch bleef het overal nog onrustig en op vele plaatsen werd doorgevochten. Er vielen na 1949 nog vele slachtoffers, zowel onder de militairen alsook onder de burgerbevolking. Op 10 mei 1949 liet Nederland onder grote internationale druk de republikeinse leiders vrij en werd de basis gelegd voor een onafhankelijk Indonesië. Dat was voor ons land als oude koloniale be zetter wel even slikken. Ondanks de inzet van 200.000 militairen moest Nederland toch het veld ruimen. Voor alle jongens die werden opgeroepen was het beslist niet leuk om als negentien of twintigjarige onvrijwillig naar een ver en tropisch land te worden uitgezonden om daar te gaan vechten. Het was daar lang niet zonder gevaar en menige Indiëganger zal zijn verhaal niet meer kunnen of willen doen. Maar Jan Jaspers uit Zijdewind weet zich nog wel veel te herinneren en wil zijn verhaal wel kwijt. Toen in 1946 alle jongens die in 1925 waren geboren, werden opgeroe pen als dienstplichtige, waren er uit onze dorpen twin tig jongens die naar Indonesië werden uitgezonden en dat ging niet vrijwillig. Jan Wit Niekzoon uit de Kampen en Jan Jaspers uit Zijdewind vertrokken eind novem ber 1946 met de 'Sibajak', een troepentransportschip, met aan boord 1500 militairen vanuit Rotterdam naar Indonesië. In de golf van Biskaje voor Frankrijk raakte het schip in zwaar weer, maar dat was nog maar een voorproefje van wat hen te gebeuren stond in de Mid dellandse Zee. Een zeer zware storm met regen en hagelbuiten veroorzaakte dat er vier grote sloepen los sloegen en een vals alarm (man over boord) werd geslagen. De stuurman draaide het schip bij en kwam dwars op de golven te liggen. Het schip helde over en diegenen die aan het eten waren moesten zich aan de tafels vastklampen om niet weg te schuiven. Van alles brak af en velen kwamen klem te zitten. Honderd militairen raakten gewond, één militair kwam om en vier jongens waren zwaar gewond. Veel paniek aan boord en het commando besloot om naar Malta te varen om in de haven La Valetta aan te meren. De vier zwaar ge wonde militairen gingen daar naar een hospitaal en de overleden militair die uit Obdam kwam, werd op Malta begraven. Al met al een slechte start van zo'n lange zeereis. De reis ging verder door het Suezkanaal en dat was voor ons jongens uit de Noord-Hollandse dorpen een hele belevenis met al die bootjes en die vele handel die daar werd gedreven. Verder ging het door de Rode Zee en vervolgens voeren we de Indische Oceaan op. Toe volgden tien dagen alleen maar lucht en water. Het was inmiddels kerst geworden en dat werd aan boord gevierd met het kijken naar oorlogsfilms. Alle man schappen waren daar ook niet De soldaat rechts is Jan Jaspers bij een legerjeep.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 16