PJÏLOkA dl AtDUS 0-"EMaaKt Degenen die terugkwamen, kregen later te maken met oorlogstrauma 's en kon den de barre omstandigheden waarin zij destijds verkeerden, psychisch niet goed verwerken. Een ander aspect was nog dat veel jongens deze dienstplicht weigerden. Meer dan tien procent dook onder of was dienstweigeraar. Maar ook in Indonesië zelf waren er Nederlandse militairen die het niet met het Neder landse beleid eens waren. We kennen allemaal de naam van Poncke Prinsen. Prinsen koos de kant van Indo nesië en was bijgevolg niet meer welkom in ons land. Poncke vocht mee met de opstandelingen en heeft bijgevolg op zijn eigen landgenoten geschoten. Dat je dan omstreden raakt en niet meer in je oude vaderland welkom bent, is een logische gang van zaken. aan de zijde van het K.N.I.L. en aan de zijde van het Nederlandse leger grote verliezen geleden en op 27 december 1949 vond de soevereiniteitsoverdracht plaats van Nederlands-Indië met uitzondering van Nieuw Guinea. Deze politieke situatie was er de oorzaak van dat vele Nederlandse jongens vlak na de oorlog in groten getale door de Ne derlandse regering werden opgeroepen en werden beschermen De dienstplichtigen scheepten zich in in één van onze havens op grote troepentransport schepen om na een lange reis door het Suez-kanaal uiteindelijk in Batavia aan land te gaan. Op Java of op een van de andere eilanden wachtte hen dan een militaire opdracht. Dat ging dikwijls gepaard met gevaar voor eigen leven. Aan Nederlandse zijde sneuvelden maar liefst 6200 militairen, aan de kant van de Indonesische onafhankelijks- strijders waren de verliezen aanmerkelijk groter. Indonesië moest haar bevochten vrijheid beko pen met 100.000 gesneuvelde strijders. idtgezonden naar Nederlands-Indië om landgenoten en belangen te ledereen die de evenaar overstak, kreeg net als soldaat P. Th. Bruin een Neptunusdiploma. De Johan van Oldebarnevelt en S.S. Zuider kruis dienden beiden als troepenschepen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 15