voor rijkspolitie bevond zich in Amsterdam evenals de school voor gemeentepolitie. In Zijdewind werd veldwachter Lievens opgevolgd door Lammers en deze op zijn beurt in 1948 door postcom- mandant Paul Stoop. Zijn blauwe politiebuitenlamp aan de voorgevel van zijn woonhuis op Havenstraat 7 was voor iedere ontredderde een baken van hoop en vertrouwen. Als fervent dierenliefhebber voelde hij zich helemaal thuis op het platteland. Tijdens zijn dienstpe- riode in Oude Niedorp tot 1958 heeft hij goede vrienden gemaakt onder de bewoners van 't Veld en Zijdewind. Het feit dat de man een gedreven sporter was, werd door zijn vrouw beaamd en bevestigd met 31 onder scheidingen van de Nijmeegse vierdaagse en een fiks aantal strandzesdaagsen. „Hij wandelde 's nachts en in de vroege ochtend ook graag. Dan zaten de vogels gewoon op straat en bij het ochtendgloren liepen de beesten in de wei gewoon met je mee", aldus de in Enkhuizen woonachtige weduwe Stoop-Scholten. „Maar ook bij sluitingstijd bij „De 14 Billetjes", waar het nog wel eens luidruchtig was, gaf hij acte de présence." Hij was gewoon 24 uur per dag en 7 dagen in de week politie agent. Nadat P. Stoop naar Wognum en later naar Hoogwoud werd weggepromoveerd, kwam de Venhuizense agent Nic Buis in Zijdewind waken over de burgerij als wacht meester eersteklas. Voor de oorlog was hij beroeps militair en tijdens de oorlog werkte hij bij zijn vader als metselaar. Zijn politiediploma behaalde hij in 1948 in Amsterdam. Buis was een sympathiek dorpsgenoot. Menig kind uit het dorp zal daar thuis een van de eerste televisieprogramma's gezien hebben. „De kermis, daar had mijn moeder een hekel aan. Wij niet hoor. Wij had den dan altijd paling. Die had mijn vader dan van Nel Broersen gekregen zodat zij 's avonds een uurtje langer mocht openblijven," aldus memoreerde Ellen Buis, een dochter van de veel te vroeg overleden postcom- mandant wachtmeester eersteklas. Vandaag de dag zijn we nog steeds gezegend, al dertig jaar, met een veldwachter in ons dorp, luisterend naar de naam Menno Hazeveld uit Heemstede en verdomd als het niet waar is, je kunt nog steeds gezellig een biertje met zo'n man drinken als de tijd daar is. „Maar Menno, hoe zit het nu met bijbaantjes voor jullie als ambtenaar van bin nenlandse zaken. Klussen jullie nog wel eens bij? En hebben jullie nu een auto van de zaak? Worden jullie nog wel eens weggepromoveerd? De blauwe politielamp aan de voorgevel van Havenstraat 7 was voor elke ontredderde een baken van hoop en vertrouwen. Knijp je nog wel eens een oogje dicht tegenover delin quenten? Kunnen jullie die burgers op weg naar hun dagelijks werk voortaan niet van voren fotograferen? Dan kun je namelijk goed zien wie er van achter het stuurwiel je toelacht! Zijn jullie er bij justitie al uit of het dragen van een piercing of een hoofddoekje bij de politie is toegestaan?" Brigadier Menno lacht met gepast over wicht in een open houding zoals een goed politieman betaamd. Hij voelt zich duidelijk thuis in 't Veld. „Nee, dat is vandaag de dag niet meer nodig dat bijklussen, al worden we daar aardig vrij in gelaten hoor. Een auto van de zaak heb ik ook niet. Nee, ik ga gewoon met mijn eigen auto naar mijn werk of mijn collega komt me opha len. Voorheen had ik wel een dienstauto voor de deur staan, want vroeger was je 24 uur per dag beschikbaar. Bovendien kwamen mensen met de problemen bij je aan de deur. Ze wisten je te vinden! De moderne com municatietechniek maakt het ons mogelijk om gewoon werkdagen van 8 of 9 uur te maken, wel in combinatie met een werkrooster uiteraard, gewoon net als andere werknemers, 5 dagen in de week. Ach, en die snelheids controles die zijn er niet voor niets. Het is onze taak om het met een toenemende drukte veiliger op de weg te maken. Het werkt wel. Bij een juiste snelheid neemt blijkens de statistieken het aantal verkeers-slachtoffers drastisch af. De ongelukken die er dan gebeuren, lopen vaak minder ernstig af. Het gaat ons erom Ne derland veilig en dus leefbaar te houden", aldus Menno. Hij hoopt binnenkort met F.L.O. te gaan (functioneel leeftijdsontslag) en dan eindelijk eens wat aan het achterstallig on derhoud van zijn huis te kunnen doen. Menno Hazeveld in functie tijdens het afnemen van een alcoholtest met nog zo'n ouderwets blaaspijpje.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 12