Politie Stoop, medeoprichter van de damclub in 't Veld, telde tot tien voor hij een uitspraak deed en dat sierde hem. Sicherheitsdienst, hetgeen hem na de oorlog een andere woonplaats en baan bezorgde. Hij werd namelijk ambtenaar bij de visserij in Me- demblik. Ingrijpende ver anderingen in de organisatie van het politiewezen waren noodzakelijk na de donkere bezet tingsjaren 1940 1945. De ideologie van de bezetter bracht menig, vaak politiek onbewuste politieagent in gewetensnood. Immers, een geschikte agent is te allen tijde plichtsgetrouw. Het was aan de wetsdienaar zelf de keuze te maken, ten gunste van de bezetter of getrouw blijven aan de reeds naar Engeland gevluchte regering en koningshuis. Een ding stond vast: gezindheid voor Oranje kostte je beslist je baan! Heulen met de bezetter was voor velen van het korps dan ook de enige optie. Het aantal ontslagen wegens ontrouw liep pas in 1943 op tot drie- a vijfhonderd per maand. Het korps bestond uit twintigduizend man onder leiding van Höhere SS-Po- lizeiführer Hansz Ruter. Dat het de verbalisant na de oorlog moeilijk gemaakt werd door hetgeen hij tijdens deze vijfjaar de burger in woord en geschrift verboden had, laat zich raden. Het was justitie in de naoorlogse periode er dan ook alles aan gelegen al het belastende materiaal in schrift, zoals processen-ver baal van arrestaties betref fende politieke tegenstanders en andere verguisde landge noten, per direct te vernie tigen. Iets wat voor „slechts" negentig procent is volbracht. Tevens werd er om aan de zuive ring van het gehele politieapparaat te ontkomen, door de naoorlogse regering besloten om „eenieder die als staatspolitie (een politiemacht die door de Duitsers in het leven werd geroepen) dienst had gedaan" te herstationeren. Dat betekende dat iedere agent met een wat onzuiver verleden in een vreemde omgeving aan de andere kant van Nederland zijn werk kon voortzetten. Weliswaar kreeg die wel een berisping of aangepaste straf, maar hij kwam wel wederom in dienst van de sa menleving, maar bovenal in dienst van de overheid. Het grote voordeel van deze maatregel was dat de agent van politie voor de omgeving aldaar van onbesproken gedrag was. Daar kwam nog bij dat het vaderland niet geholpen zou zijn met een dreigend machtsvacuüm. Kort samengevat: oom agent mocht blijven! Tijdens de wederopbouw van Nederland, zo vlak na de oorlog, werd er toch wat sceptischer tegen de politie aangekeken, en terecht, want het vooroorlogse imago als „ombudsman en klokopwinder voor het gewone volk" had een behoorlijke ^euk opgelopen. Binnen het politiewezen vond een herscholing plaats. Er werd ge reorganiseerd en voor het platteland werd in 1945 een rijkspolitiedienst opgericht, dat aangevuld werd met o.a. oud-militaire dienders. De opleidingsschool Politie Buis met zijn gezellige collega Cor Winter in overleg met de Rythme Boys bij Jobo: „Niet te luid hè jongens?" Politie Buis op zijn uit de militaire dump afkomstige Ariël 350cc tijdens zijn periode voor 1958 in Waarland.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 11