Over veldwachters, bromsnorren en ander gespuis Uit de eerdere uitgaven hebben we kunnen opmaken hoe de hiërarchie van de Hermandad in elkaar steekt. We kunnen dan ook in het kort samenvatten dat er van overheidswege een dringende behoefte bestond om het gepeupel in toom te houden door de hun aangewezen wetsdienders, al dan niet voorzien van een door die overheid verstrekt vervoermiddel. Helaas mocht de aangestelde veldwachter C. Moejes in de gemeente Oude Niedorp, waar Zijdewind in die jaren onder viel, het zonder vervoer stellen. Zo lezen we in de notulen van de raadsvergadering van Oude Niedorp op 14 september 1882. Wel ontving hij een aantal extra jaarlijkse toelages van o.a. f 50,- voor de aanschaf van een uniform, als gemeentebode f 50,- als dorpsom roeper f 15,- als klokopwinder f 20,- en als bode van het polderdistrict f 45,- wat hem zo samen met zijn jaarsa laris van f 190,- een jaarinkomen verschafte waarvan je zou denken dat er makkelijk een fiets gekocht kon wor den. Maar nee, de gemeenteraad eiste in die tijd wel dat de veldwachter zijn rondes te voet aflegde. Verder lezen we in de notulen van 11 oktober 1898 een verzoek van veldwachter C. Moejes om ontheven te mogen worden van het langs de deuren gaan met de Enkhuizer Alma nak, want, zo vermeldden de notulen, de mensen koch ten deze in de regel alleen maar, opdat de veldwachter een extra centje zou hebben. De eenstemmige gemeen teraad vond dit eigenlijk maar een bedelpartij en onthief de man van zijn taak. Wel ontving hij een jaarlijkse tegemoetkoming van f 20,- wegens gederfde inkomsten. Veldwachter C. Moeijes overleed op 23 maart 1899. Zijn opvolger werd Maarten Kooijman uit Velsen. Op 1 september 1903 werd tot agent van politie in Zijdewind benoemd C. Noordstrand voor een jaarsalaris van f.60,-. Tot 1911 was hij in functie totdat hij op 9 janu ari werd ontheven van zijn taak om gezondheidsreden. Hij werd opgevolgd door W. de Groot. Op 9 maart 1914 werd tot onbezoldigd rijksveldwachter in Zijdewind aan gesteld D. de Groot. Van zijn kleinzoon mochten wij ver nemen dat zijn uniform bestond uit een veldwachterpet en een hartsvanger aan de kapstok die hoofdzakelijk gebruikt werd bij het sluiten der tapperijen in de kleine uurtjes. Voor de rest van de tijd was de goede man gewoon boer op Havenstraat 14. Lastige drinkebroers sloot hij ter ontnuchtering op in het cachot van Zijdewind dat nog te vinden is op nummer 67 en dat niet meer als zodanig is te herkennen. Op 12 april 1938 werd aan de raad medegedeeld dat politie De Groot was overleden. Met ingang van 12 april 1938 werd benoemd A.E. Lie- vens. Voor hem werd de bedrijfswoning met de typische Heiloose punt in Zijdewind gebouwd. In de vooroorlogse jaren werd hij gezien als een gezellige veldwachter waarmee je gerust een biertje kon drinken maar tijdens de bezetting werkte hij voor de Lastige drinkebroers werden ter ontnuchtering opgesloten in het cachot van Zijdewind dat nog te vinden is op nummer 67 en dat niet meer als zodanig is te herkennen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2005 | | pagina 10