Bij de jongerenbeweging was Piet een graag geziene gast. Van zijn vader had hij de muzikale talenten geërfd. Hij speelde zeer verdienstelijk op zijn piano en zijn ac cordeon en daar werd door de jonge gasten en ook door het cabaretgezelschap „De optimisten" gretig gebruik van gemaakt. Heel even heeft hij gedacht om muzi kant te worden want hij werd wel eens gevraagd om te spelen bij bruiloften en partijen en dat verzorgde hij met zijn muzikale talent voortreffelijk. Maar toen hij eens op een ouderwetse bruiloft bij een goed gesitueerde boer moest spelen vanaf tien uur voor de middag tot de volgende morgen half zes met de opkomst van de zon, had hij blaren op zijn vingers en kramp in zijn kuiten. Hij kreeg als vergoeding het „vorstelijke" bedrag van zeventien gulden vijftig in het handje en dacht toen: „Dit nooit meer, laat mij maar verder grutteren want dan heb ik ook mijn brood". Inmiddels gebruikte Piet zijn ogen om het vrouwelijk schoon te bewonderen. Dagelijks gingen er jonge dames naar de naaischool schuin tegenover de winkel. Hij had bij dit „leuke snoepgoed" al heel gauw een knap en lief meisje ontdekt waar hij al vlug verkering mee kreeg. Tiny woonde aan de uiterste rand van de gemeente Oude Niedorp op de grens van ons buurdorp Waarland. Er was echter een klein probleempje. Ze werkte in de winkel van een concurrent maar die deed niet moeilijk en vond het jammer dat hij haar moest missen. Zij was een heel goede kracht voor de winkel. De Slootgaard, de plaats waar zij woonde, behoorde bij de parochie van Waarland. De Waarlanders wilden haar niet afstaan aan de Veldtemers en zochten een reden om dit te keren. Het moest lukken want ze wilden die knappe griet niet kwijt. Er werd ontdekt dat dit paar bloedverwantschap had in de derde graad. Dus geen huwelijk, zo dachten ze. De Veldtemers, ook niet dom, startten een proces bij het bisdom en verkregen alsnog dispensatie. Maar eerst moest Piet zijn dienstplicht vervullen. Dat betekende voor vader Jan een zware tijd. Hij moest al leen rondvragen en alleen de boodschappen bezorgen. Het werden lange en zware dagen. Het wegbrengen met de bakfiets werd hem te zwaar want zijn leeftijd begon ook mee te tellen. Om het bezorgen aan huis te verge makkelijken, werd naar een oplossing gezocht. Zo werd besloten een motorvoertuig aan te schaffen. Het werd een driewieler met de motor voor de bak. Het was mooi om te zien maar het ding gaf alleen maar ellende. Heel vaak was dat ding kapot. Service of garantie zat er niet op, dus dat apparaat was een grote strop. Aan de diensttijd van Piet kwam ook weer een einde en in 1960 heeft hij samen met Tiny de zaak van zijn vader overgenomen. In 1961 kocht vader Jan een sigaren- an nex chocolateriezaak in Alkmaar. In datzelfde jaar zijn Piet en Tiny getrouwd. Het kruideniersvak werd moeilij ker omdat er steeds meer grotere winkels in de naburige plaatsen kwamen. Bovendien gebruikten de klanten vaker de auto om elders te gaan winkelen. Het werd ook moeilijker om goede krachten voor de winkel te krijgen. Personeel werd door al de sociale lasten steeds duurder. Na rijp beraad is toen een auto aangeschaft, wat veel stof deed opwaaien. Spoedig na deze koop waren er klanten waar hij niet meer hoefde te leveren. Een klant heeft eens tegen hem gezegd: „Jij moet niet denken dat je een auto kan rijden van mijn centen". Ge lukkig viel het wel mee want de meeste klanten kwamen weer terug bij de Spar. Met alle ups en downs hebben Piet en Tiny nog jaren plezierig in de zaak gewerkt. Nog vaak herinneren zij zich de winter van 1962 1963. Het was toen erg koud en er viel veel sneeuw. Het openbaar vervoer lag grotendeels stil en het winkelmeisje dat een weekend in Schoorl was, kon vanwege de zware sneeuwval niet komen. Zij stonden er dus alleen voor en dit nog wel op oudejaarsdag, een zeer drukke dag. Tiny was hoogzwanger en er stond een kleintje in de box. De kolenkachel in de winkel werd flink opgestookt en de box werd in de winkel gezet. Piet ging die dag de be stellingen met een schop in de auto bezorgen. Het werd een heel zware dag. Omdat hij door de sneeuw was verblind, liep hij in een sloot die met sneeuw was vol Piet Bijwaard, verdienstelijk accordeonist, in muzikantenkloffie

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 6