Voorwoord Geachte donateurs, Kent u uw regio een beetje? Ik bedoel de regio Noordkop met Schagen als centrumplaats voor onze dorpen. Je mag stellen dat onze dorpen op deze centrumplaats zijn aangewezen voor het doen van boodschappen en uitgaan. Onze dorpen liggen precies op de zuidelijke grens van de regio Noordkop en de media hebben na de regiovorming die grenzen gevolgd. Maar ongeveer dertig jaar geleden bestond de nieuwsvoorziening van het NHD voor onze dorpen nog geheel uit berichten van de regio Alkmaar. Regiokennis is belangrijk onder meer om je thuis te voelen in de streek en in het dorp waar je woont. De kern van zo'n regio, in ons geval dan Schagen, moet aantrekkingskracht bezitten om mensen naar zo'n regiostad te lokken. Schagen kan dat goed. Centraal gelegen, met in de oude stadskern tal van fraaie woonhuizen in vele stijlen en gezellige win kelpanden, heeft de stad Schagen de regio best wel wat te bieden. Qua cultuur wat minder, want een theater en een bioscoop mist de stad nog. Het Scagon is een klein theater met een beperkte capaciteit. Maar afgelopen zomer overtrof de stad zichzelf met een fraaie schilderijenexpositie, georganiseerd door de Rotary Schagen in het oude belastingkantoor aan de Landbouwstraat. Het thema van de expositie luidde: „Schagen verbeeld door de eeuwen heen". Twee keer zijn we gaan kijken om de doodeenvoudige reden dat de expositie ons veel leerde inzake de historie van deze Westfriese stad. Wist u bijvoorbeeld dat er op de markt rond 1750 een geheel andere kerk stond met een toren aan de westkant en dat deze kerk in 1895 in de hens ging? Op dezelfde plek werd een nieuwe hervormde kerk gebouwd, maar nu met de toren aan de oostkant en in een neorenaissancestijl. Maar ook de huidige katholieke kerk, door Tepe ontworpen en op dezelfde plaats gebouwd, had een voorganger. Het was een veel kleinere kerk met een transept en een heel bescheiden torentje. Een pente kening van F.J. Gielen uit 1861 liet exact zien hoe de katholieken toentertijd een bescheiden plaats innamen tussen de Schager bevolking. Zo proberen wij ook met ons blad u te voorzien van veel achtergrondinformatie, zodat u zegt: „Oh, zit dat zo". In deze editie kunt u kennisnemen van de geschiedenis van enkele panden in ons dorp en wordt u geconfronteerd met het wel en wee van diverse families uit onze dorpen. Ga er even rustig voor zitten en laat u meevoeren naar vervlogen tijden. Het geeft u allen een andere kijk op mensen en dorpen. Veel leesplezier. Jan J.Jong, voorzitter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 3