De helft van dit bedrag f. 1796,25 ging, verminderd met de begrafeniskosten van Jan (f. 296,25) naar Grietje Stok man. Ook beide huizen, huisraad en inboedel, de sieraden en de timmer mansgereedschappen staan dan op haar naam. Bovendien neemt zij de hypothecaire lening rente voor haar rekening. Haar zoon ontvangt dan nog een bedrag van f. 255,-. van moeder. Evert krijgt de kruiwagens en de schuit jes en hij mag de vorderingen wegens gedane werk die vader Jan nog had uitstaan ter waarde van f. 1245,--. proberen te innen. Daarentegen dient hij wel de schulden aan Eecen en Ranke voor zijn rekening te nemen, tesamen f. 2300,--.. Bovendien ontvangt Evert een obligatie van zijn moeder tot gelijk bedrag a 4% per jaar. Evert woonde inmiddels met vrouw Anna Bekker en later zeven kinderen in het middengedeelte van het grote huis naast de timmermanswerkplaats. Grietje trekt in bij de weduwe Hille die dan in het zuidelijk gedeelte van het grote huis woont. De weduwe Hille was een rijke vrouw, bejaard en hulpbehoevend. Haar begrafenis moet een luxe aangele genheid zijn geweest. Gré, de dochter van Evert, zat toen op de lagere school. Zij weet zich te herinneren dat ze be schuit en kadetten hebben gegeten aan lange witgedekte tafels. Het aannemerschap ging Evert niet voor de wind. Een mooie klus was nog wel de bouw van het nieuwe huis van over buurman Droog nadat hun stolp boerderij was afgebrand. De familie van Leeuwen was blij als het kleine huis verhuurd was; dat leverde tenminste wat vaste inkomsten op. Diverse gezin nen hebben er gewoond. In willekeurige volgorde worden wat namen genoemd: Cor Tesselaar, los werkman, Bertus Put uit 't Veld, Smit uit Waarland, Beerepoot, boerenknecht van Van der Oort, Bruin, De Graaf, Jan Mul met zijn vrouw en dochter, August Klaver uit Waarland. Het bleef echter armoe troef. Toen klasgenoten van de kinderen op school reisje gingen, moesten de Van Leeu wentjes thuisblijven. Er was gewoonweg geen geld voor dit soort uitjes. Concur rentie van onder andere de toen kinder loze timmerman Jan de Boer deed geen goed aan de armetierige situatie. Hoge schulden en uitstaande rekeningen daarbij opgeteld, werden Van Leeuwen uiteindelijk noodlottig. In november 1939 is er geen andere uitweg dan het huis te ontruimen en uit Zijdewind te vertrek ken. In Oudkarspel wordt een ander onderkomen gevonden. Evert had er zoveel hartzeer van dat hij later niet meer naar zijn timmermanswerkplaats durfde teruggaan. Inmiddels hadden Arie Groen en zijn Bets hun intrek genomen in het kleine huis. Op deze foto uiterst links de deuren van de timmermanswerkplaats, in het midden de Mariahoeve en verder de boederij van Broersen. Evert van Leeuwen zou ook op dit kiekje moeten staan; niet bekend is wie van de vijf. Tijdens kermissen zal de slagerij van Klaver wat keren zijn gefotografeerd. In dit geval Evert van Leeuwen met rechts zoon Klaas. Voor de deuren van de timmer manswerkplaats, breiend de vrouw van Evert Anna en met hultje moe der Grietje wordt vervolgd

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 25