Oude Niedorp. Pleijter overleed kort daarop en het huis veranderde weer van eigenaar. De volgende is Cornelis Burger, voor die tijd al eens eigenaar van het grote huis. Hij was inmiddels geen landman meer maar kastelein van Landmans Welvaren in Zijdewind. In 1864 ging het huis onder de hamer. De veiling zou best eens in zijn eigen café plaats gevonden kunnen hebben. Overigens zijn toen nagenoeg al zijn bezittingen, en dat waren er heel wat, in andere handen overgegaan. Cornelis Burger was zeer vermogend. Vanaf dat moment had Si mon Groen, landbouwer uit Waarland, het op zijn naam staan. Toen hij eind jaren zeventig van de negentiende eeuw het aardse voor het hemelse ruilde, kwam ook het huis met schuur in handen van Cornelis Hille. Hij liet in 1877 de kavels 191 en 192 samenvoegen tot één object, echter wel met twee nummers 772 en 773. In 1881 verbouwde hij het grote huis. Voordat de koeienkerk tot veestal diende, hadden heel wat kinderen uit de omgeving de lagere school gevolgd in het voor malige godshuis. Kees Hille had in 1888 het pand nog uitgebreid met een extra klaslokaal. Een klus die hij toen klaarde voor f 1414,-. Hille was directeur van kaasfa- briek „Het Klaverblad" in Zijdewind en een man van aan zien. Samen met Cornelis Jong die caféhouder aan de Weel was, heeft hij zich hard gemaakt voor de oprichting van een eigen afdeling van de Boerenbond. V Zelf werd hij voorzitter en Corn. Jong Jbz. secretaris. Als in 1904 op intiatief van de Boerenbond een boe renleenbank wordt opgericht, fungeren Hille en Jong in eerste instantie wederom als voorzitter en secretaris. Na het overlijden van Hille verkocht zijn weduwe Ca- tharina Johanna Fijburg op 2 december 1919 het hele erf met daarop dus twee huizen, een timmermans werkplaats en houtschuur voor f 3500,- aan hun knecht, meestertimmerman Jan van Leeuwen die nog met zijn gezinnetje in het kleine huis woonde. Grietje Stokman, de vrouw van Jan van Leeuwen, was in haar jonge jaren een echte dame, en dat wilde ze graag weten ook zoals deze foto wel laat zien. Op deze kaart uit het begin van de negentiende eeuw zijn de kavels 191 en 192 omcirkeld. Het zwarte pand er tegenover is de begin jaren ze ventig van de vorige eeuw gesloopte koeienkerk.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 23