Geschiedenis van een timmermanswerkplaats Het erf aan de Havenstraat 79 in Zijdewind waarop nu het huis van Joost en Riet Groen staat, heeft ooit andere tijden gekend. In de eerste helft van de negentiende eeuw bestond het perceel uit twee kavels. Het grootste deel namelijk kavel 191 was zo'n 950 m2. Hier stond een huis met schuur. Het oorspron kelijke bouwjaar hiervan is niet be kend. Tot 1844 was het in bezit van de gefortuneerde Gerrit Bleeker. Zijn naam kwamen we eerder tegen bij de geschiedenis van de ernaast gelegen Mariahoeve. Nieuwe eigenaar Cornelis Burger, die bij de koop als landman uit Schagen te boek stond, verkocht het in 1854 door aan Hendrik Opperveld, tim merman te Oude Niedorp. Hij zou in Zijdewind gewoond kunnen heb ben. Aardig is te melden dat men bij het kadaster niet precies wist wat de achternaam van Hendrik was. Tussen haakjes werd hij ook (Op 't Veld) genoemd. In 1865 werd het huis verbouwd en vier jaar later weer verkocht aan Cornelis Hille, timmerman uit Zijdewind. Diverse onroerende goederen waren in zijn bezit. Hij was ook enige tijd eigenaar van de Riet gors, het buitendijkse rietland langs de ringsloot dat aan het einde van Zijdewind lag. De spoordijk werd er halverwege de negentiende eeuw dwars door heen gelegd. Later had hij er ook het arbeidershuisje waarin de familie Moras woonde. De kleine kavel 192 was on geveer 70 m2. Er stond een klein huisje op. Dit was eveneens in bezit van Gerrit Bleeker. Hij overleed in 1857. Zijn eigen dommen vervielen aan zijn weduwe Immetje Jonker. Toen zij, inmiddels teruggekeerd naar haar geboorteplaats Zaandam, in 1862 stierf, is het huisje in handen gekomen van haar zoon Cornelis Bleeker. Hij was land man te Zijdewind. Hij verkocht dit bezit vervolgens aan Johannes Pleijter, werkman te Tot op heden zijn er geen afbeeldingen boven water gekomen van alleen het huisje achter het grote huis. We moeten het dus stellen met een glimp op een foto zoals deze. Links achter is tussen de twee bomen de gevel te zien aan de kant van de Zandweg. Dat Cornelis Hille geen burgermannetje was, mag uit dit staatsieportret wel blijken.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 22