6 Bets van Arie Op een afstand van ruim 400 kilometer vinden we het gebied dat Vulkaan-Eifel wordt genoemd. Dit gebied is gelegen tussen de Ardennen, Luxemburg en de Moezel. In het midden daarvan ligt het plaatsje Daun. Het is een prima plek om in elk jaargetijde vakantie te vieren, 's Zomers kan men er heerlijk wandelen. Men kan de bossen in of men loopt naar de beroemde kratermeren in de omgeving van Daun. In het plaatsje zelf is ook genoeg te zien, zoals een parochiekerk uit de tiende eeuw, de restanten van een burcht uit de elfde eeuw en het vulkaanmuseum. Men kan zwemmen in een overdekt zwembad of gebruikmaken van een zomersleebaan. Ook in de winter kan men er prima terecht. Het gebied ligt op een hoogte van meer dan 400 meter, zodat er elke winter voldoende sneeuw ligt om er te skiën. Op de 561 meter hoge Mauseberg is een 10,5 meter hoge uitzichttoren gebouwd. Deze „Dronketurm is genoemd naar de oprichter van de Eifelvereniging Dr. A. Dronke. Als er in de winter sneeuw ligt, gaat er vanuit deze toren een skilift. In de omgeving van Daun zijn er vakantiebungalows op Ferienpark Dronkehof te huur. Kortom het is een prima vakantieplek en dat wist men een eeuw geleden ook al. Daun was rond 1900 al een kuuroord waar veel welgestelden regelmatig kwamen om in mineraalbronnen hun bad te nemen. Deze luxe was echter niet voor allen weggelegd want in die tijd behoorde het district Daun tot de armste streken van geheel Duitsland. Deze armoe en het uitzicht op een beter leven op het Amerikaanse continent waren rond de genoemde eeuwwisseling de belangrijkste oorzaken van een emigratie naar de nieuwe wereld. Ongeveer 2000 personen uit Daun en de omgeving van deze plaats hebben in die tijd hun familie, vrienden en bekenden verlaten. Op 28 augustus 1902 werd Barbara Wagner geboren in de Wehrbusstrasse 11 in Daun. Er waren nog vijf kinderen in het gezin. Jacob, Jozef en Hans waren haar broers; Khate en Maria haar zusters. Toen zij van de lagere school kwam, moest zij thuis op het land meehelpen omdat haar vader in de eerste wereldoorlog van 1914 tot 1918 dienst moest nemen in het Duitse leger en naar Rusland moest. In die tijd hielpen de kinderen hun moeder op het kleine bedrijfje met enkele koeien, varkens en wat pluimvee. Het is duidelijk dat dit gezin het niet breed had. Dat verklaart ook dat zij al heel jong voor het gezin wat bij moest gaan verdienen. We laten Barbara vanaf dit moment zelf aan het woord zoals zij dat heeft gedaan zo'n 18 jaar geleden, toen Jan Hoebe haar levensverhaal opnam en op videoband heeft gezet. Arie Groen en zijn Bets op de brug in Zijdewind, vlakbij hun huis; de woonboot van de familie Droog ligt er nog niet.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 16