w F. C. Jong (85) overleden i GEZIEN MAN IN ZIIDEWIND maar als wasruimte en berging in te richten. Het gehele pand diende een particuliere bestemming te krijgen en die werd door de gemeente Niedorp verstrekt. Het echtpaar De Lange- Roelfsema met 3 kinderen in de leeftijd van 15, 9 en 7 jaar ging het pand Rijdersstraat 9 A bewonen en mevrouw Vollering met kinderen in de leeftijd van 20, 17 en 15 jaar Rijdersstraat 9. Mevrouw Vollering, die eerder met de heer De Lange getrouwd was, vond dit een uitermate praktische constructie van de bezoekregeling van hun kinderen met hun vader. Zij hoeven slechts naar de andere kant van het pand te verkassen en wonen dan bij hun vader. De ene week verblijven de kinderen bij mevrouw Vollering en de week daaropvolgend bij hun vader J.M.J. de Lange. Een praktische oplossing met weinig rompslomp voor de kinderen. Tussen de beide woningen zijn er deuren, zodat de kinderen gemakkelijk kunnen switchen. Beide gezinnen waren op zoek naar een tweetal woningen met een dergelijke constructie en die vonden ze aan de Rijdersstraat 9 en 9A. Beide gezinnen wonen met veel genoegen in 't Veld. En zo herhaalt de geschiedenis zich: wederom onderdak voor twee gezinnen. Zo kende dit bijna zeventigjarige pand een uiterst be wogen geschiedenis, zowel als huisvesting van diverse maatschappelijke instanties, alsmede van diverse fami lies. De maatschappelijke functie is verleden tijd, maar het is een beetje de modetrend om herbestemmingen te vinden voor markante gebouwen. Kerkgebouwen wor den concertzalen, woonunits of supermarkten, scholen worden musea en bankgebouwen krijgen woonbestem mingen of worden vestiging van een kinderopvangcen trum. Toch blijft het gebouw Rijdersstraat 9 nog de sfeer uitademen van zijn bijna zestigjarige maatschappelijke bestemming en blijft het markante gebouw voor het dorp behouden door zijn nieuwe woonfunctie. T VELD Zaterdagmorgen overleed n» een operatie ih het Maria-paviloen te Haarlem op 85-jarige leeftijd de heer E. C. Jong, in leven oud-kassier van de Raiffeisenbank Zijdewind en een per soonlijkheid, die op vele gebieden van de gemeenschap van Zijdewind en 'tVeld een stempel heeft gedrukt. Hij bekleede tijdens zijn leven talrijke maatschappelijke functies. In 1904 gal hij onder meer de stoot tot de oprichting van de rk toneelvereniging in Waarland. In 18J2_begon hij als .makelaar té werken. Hij verzorgde voor het NHD de bericht geving. In 1914 werd hij belast met het penningmeesterschap - van een drietal polders. In 1915 heeft hij steun verleend aan de oprichting van de LTB,afdeling 'tVeld, waarvan hij de eerste secretaris werd. In 1918 werd hij benoemd tot directeur van het gemeentelijk levensmiddelenbe- drijf; voorzitter van de rk kiesvereni ging, secretaris van de Burgerwacht en tevens gemeente-ontvanger. In 1920 hielp hij bij de oprichting van de ARKA te Alkmaar en in 1930 volgde zijn aanstelling als kassier van de Raif feisenbank Zijdewind. Hij werd tevens secretaris van de Leyerpolder en voorzit ter van de WOL-polder. Na 1945 heeft de heer F. C. Jong gelei delijk aan een deel van die taken aan an deren overgedragen. Een deel werd voortgezet door zijn zoon Frans. In 1936 werd de heer Jong gekozen tot president van de St. Vincentiusvereniging. In dit college was hij echter tot drie weken ge leden nog daadwerkelijk actief. Rond 1960 heeft de heer F. C. Jong nog krach tig geijverd voor de stichting van het r.k. bejaardencentrum „Maria Mater". Het zelfde instituut, waarin hij de laatste ja ren met zijn vrouw een rustige levens avond genoot. Voor zijn grote verdien sten jegens kerk en maatschappij werd hij enkele jaren geleden onderscheiden met „Pro Ecclesia et Ponticife". De be grafenis vindt morgenmiddag plaats op de r.k. begraafplaats te 'tVeld. Rabobank na modernisering in 1970.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 15